Համարել եմ, որ ընդդիմադիր լինելով՝ վերահսկողական բոլոր լծակներն ունեմ. Փաշինյան
Այսօր՝ ԱԺ-կառավարություն  հարցուպատասխանի ժամանակ, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը ՀՀ վարչապետից հետաքրքրվեց՝ պատրաստ է արդյոք Պետական վերահսկողական ծառայությունը և Հաշվեքննիչ պալատը փոխանցելու ընդդիմության կառավարմանը։
Նիկոլ Փաշինյանն ի պատասխան նկատեց, որ ավելի վաղն ինքը պարտավորություն է ստանձնել, որ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում և ՀԾԿՀ-ում ընդդիմությանը տեղեր կտրամադրվեն։
««Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հրաժարվեց՝ պատճառաբանելով, որ նկատի չի ունեցել շարքային անդամին, այլ` հանձնաժողովների նախագահին։ Ասում եք՝ Հաշվեքննիչ պալատը հանձնենք ընդդիմությանը, մինչդեռ մեր օրենսդրությամբ այն պետք է անկախ մարմին լինի», - հիշեցրեց գործադիրի ղեկավարը։
Նիկոլ Փաշինյանը միաժամանակ հավաստիացրեց, որ ընդդիմադիր եղած ժամանակ ինքը գեթ մեկ անգամ իշխանությունից վերահսկիչ լծակներ չի խնդրել։
«Ես համարել եմ, որ ընդդիմադիր լինելով՝ վերահսկողական բոլոր լծակներն ունեմ։ Համարել եմ, որ դա անիմաստ է, որովհետև այդ ճանապարհով գնացող ընդդիմությունը դառնում է կոնֆորմիստ, հարմարվում իշխանությանը։ Այնպես որ, կարծում  եմ՝ խորհրդարանն ունի անհրաժեշտ վերահսկողական լծակներ», - ասաց ՀՀ վարչապետը։

Считал, что, находясь в оппозиции, у меня есть все рычаги контроля – Никол Пашинян
Сегодня во время правительственного часа в парламенте депутат от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян поинтересовался у премьер-министра Армении, готов ли он передать управление Государственной контрольной службой и Аудиторской палатой оппозиции.
Никол Пашинян в ответ заявил, что ранее он взял на себя обязательство, что оппозиции будут предоставлены места в Государственной комиссии по защите экономической конкуренции и в Комиссии по регулированию общественных услуг.
«Партия "Процветающая Армения" отказалась, аргументировав тем, что имела в виду не место рядового члена, а должность председателя. Говорите, передайте Аудиторскую палату оппозиции, в то время как по нашему законодательству она должна быть независимым органом», - напомнил глава правительства.
Никол Пашинян заверил при этом, что в период, когда был оппозиционером, ни разу не просил у власти рычагов контроля.
«Я считал, что, находясь в оппозиции, у меня есть все рычаги контроля. Считал, что это бессмысленно, поскольку идущая по такому пути оппозиция становится конформистом, приспосабливается к власти. Посему, считаю, что у парламента есть необходимые рычаги для контроля», - сказал премьер.