Հայաստանում մտադիր են բարձրացնել դատավորների աշխատավարձը, բայց ոչ բյուջեի հաշվին. Վարչապետի հայտարարությունը (տեսանյութ)
20/06/2019 12:32
Այսօր Ազգային ժողովում 2018-ի բյուջեի կատարողականի քննարկումների ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադաձել է իր ղեկավարած կառավարության հասցեին հնչող քննադատություններից մեկին՝ կառավարությունը բարեփոխումները չի անում անհրաժեշտ ակտվությամբ։
«Իմ տպավորությունը ու կարծիքն այն է, որ արագ ռեֆորմներ նշանակում են ձախողված ռեֆորմներ։ 90-ականների սկզբին, որպես լրագրող ես հետևել եմ, իմ աչքի առաջ ձախողվել են փայլուն ստրատեգիական ռեֆորմներ, քանի որ դրանց հեղինակները ցանկացել են արագ անել։ Մինչև այսօր Հայաստանը կրում է այդ ռեֆորմների չիրականացման ծանրագույն հետևանքները։ Շատ կարևոր է չշտապել ափալ թափալ գործողություններ չանել», - հայտարարեց վարչապետը։
Այս համատեքստում նա մատնանշեց դատաիրավական բարեփոխումների մասին ու պնդեց. Հայաստանում իրապես անկախ դատական համակարգ հնարավոր չէ՝ առանց դատավորների աշխատավարձը 5-6 անգամ բարձրացնելու։
«Այսօր դատավորների, առավել ևս գործող կազմի աշխատավարձը բարձրացնելը բազմաթիվ պրոբլեմներ ունի, այդ թվում՝ հանրային ընկալման տեսանկյունից և մանավանդ սոցիալական բազմաթիվ խնդիրներ լուծված չեն։ Մեր ընկալումն այն է, որ մեր գործընկերները՝ միջազգային դոնորները, Հայաստանին կաջակցեն այս հարցում, մենք 2-3 տարի դատավորների, նոր ներգրավված դատավորների աշխատավարձերը կկարողանանք բարձրացնել, դարձնել 2,5-3 մլն դրամ։ Դա մեր պետական բյուջեի վրա ուղիղ ազդեցություն չի ունենա։ Այդ ընթացքում մենք, համոզված եմ, կկարողանանք լուծել բազմաթիվ սոցիալական խնդիրներ։ Բացի այդ, և իշխանությունը, և ընդդիմությունը, և քաղհասարակությունը կհամոզվի՝ անկախ դատական համակարգ ունենալու հարցում ու կհասկանա՝ սա մի ծախս է, որ արժե անել ու հանրությունը կհամաձայնի սեփական միջոցներից գումար տրամադրել՝ պայմանով, որ մեզ իսկապես պետք է անկախ դատական համակարգ», - հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ծախսը, ըստ վարչապետի, կազմում է 10 մլրդ դրամ։
Նա ընդգծեց, որ մեկ տարվա կյանք ունեցող կառավարությունից պետք չէ ակնկալել 30 տարվա խնդիրների լուծումներ։

В Армении намерены повысить зарплату судей, но не за счет бюджета – заявление премьер-министра
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня в своей заключительной речи в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета за 2018 год обратился к озвучиваемой в адрес возглавляемого им правительства критике, в частности, что реформы не реализуются достаточно быстрыми и активными темпами.
«Я считаю, что быстрые реформы – это неудавшиеся реформы. Вначале 90-х я как журналист следил за процессом, у меня на глазах провалились блистательные стратегические реформы, поскольку их авторы хотели их провести быстро. По сей день Армения ощущает на себе тяжелейшие последствия нереализации этих реформ. Очень важно не спешить, не предпринимать поспешных действий», - сказал Пашинян.
В данном контексте он обратился к судебным реформам и подчеркнул: в Армении независимая судебная система невозможна без повышения зарплат судей в 5-6 раз.
«Сегодня повышение зарплат судей, тем более действующего состава, сталкивается с множеством проблем, в том числе с точки зрения общественного восприятия и особенно на фоне многочисленных нерешенных социальных проблем. У нас такое восприятие, что наши партнеры – международные доноры – посодействуют Армении в этом вопросе, и за 2-3 года мы сможем повысить зарплату судей – новых вовлеченных судей. Это не окажет прямого влияния на наш бюджет. За этот период, уверен, мы сможем решить многочисленные социальные проблемы. Кроме того, и власть, и оппозиция, и гражданское общество убедятся в необходимости иметь независимую судебную систему и поймут, что это затраты, которые стоит сделать и общество согласится предоставить из собственных средств суммы с условием, что нам действительно нужна независимая судебная система», - заявил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, эти затраты составят 10 млрд. драмов.
Он подчеркнул, что не нужно ожидать решения 30-летних проблем от правительства, которое находится у власти всего лишь год.