ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ Վանեցյանի ներկայացրած համաձայնագիրը ԱԺ-ն ընդունեց
Ազգային ժողովն այսօր ընդունեց Տեղեկատվական անվտանգության ապահովման ոլորտում հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների համագործակցության մասին համաձայնագիրը, որը ԱԺ-ին երեկ ներկայացրել էր Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Համաձայնագրին կողմ քվեարկեցին ԱԺ բոլոր խմբակցությունները՝ 97 պատգամավոր։
Վանեցյանը երեկ համաձայնագիրը ներկայացնելիս հայտարարել էր, որ փաստաթղթի հիմնական նպատակներն են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տեղեկատվական անվտանգության հետագա զարգացումը, տեղեկատվական ոլորտում սպառնալիքներին հակազդման մեխանիզմների կատարելագործումը, ՀԱՊԿ անդամ պետությունների տեղեկատվական տիրույթում ապօրինի գործունեությունների հակազդեցությունը, փոխադարձ աջակցությունը, համագործակցությունը, փորձի փոխանակում, կադրերի պատրաստում։
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին՝ Վանեցյանն ասել էր, որ համակարգը գործելու է ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև տեղեկատվությունը փոխանցվելու է ըստ նպատակահարմարության։
«Կան համապատասխան պետական կառույցներ, որոնք որոշելու են՝ արդյոք նպատակահարմա՞ր է, որ տեղեկատվությունը փոխանցվի երկրորդ կամ երրորդ երկրին, թե՞ ոչ։ Նույն տրամաբանությամբ որոշվելու է նաև ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև։ Այս համաձայնագրում կան պայմաններ, չափորոշիչներ, որը պետությունը հաշվի է առնելու և բացառվում է, որ ունենանք որևէ տեղեկատվության արտահոսք, որը կվնասի ՀՀ անվտանգությանը։ Սա փակ համակարգ է, որը վերաբերում է միայն ՀԱՊԿ-ին, մեր երկրի ներքին հարցերին վերաբերող որևէ տեղեկատվություն չի փոխանցվելու», - հայտարարել էր Վանեցյանը՝ ընդգծելով, որ այս համաձայնագիրը պարզապես դյուրացնելու է ՀԱՊԿ-ի ներսում աշխատանքը։

Armenia’s NA adopts agreement on cooperation with the CSTO submitted by NSS chief
Armenian National Assembly approved today agreement on cooperation with the CSTO member states in the sphere of information security. It was presented at the parliament by the chief of the National Security Service Artur Vanetsyan.
The agreement was backed by 97 lawmakers.
Presenting the agreement yesterday, Vanetsyan said that He said the main goal of the agreement is the further development of information security of the CSTO member states, improvement of threat confrontation mechanisms in the information sector, mutual assistance, cooperation, exchange of experience, preparation of staff.
In response to lawmakers’ questions, Vanetsyan said the system will operate between the CSTO member states. The information will be transferred per necessity.
“There are special state structures which will decide whether it is purposeful to transfer the information to a second or third country or not. The same logic will work between the CSTO member states,” Vanetsyan said, adding that the agreement has conditions, criteria which the state will take into consideration.
“It is excluded to have information flow that will harm Armenia’s security. It is a closed system that relates only to the CSTO. No information relating to the domestic issues of our country will be transferred,” Vanetsyan said, stressing that agreement is just aimed at facilitating work inside the CSTO.