Վագոն-տնակը կդառնա հիշողություն
Վագոն-տնակում տասներկու տարի բնակվող Մհերյանների ընտանիքը տուն է կառուցում: Արարատի մարզի Մրգավետ համայնքում բնակվող այս ընտանիքից յոթ տարի է պահանջվել` տան պատերն ու տանիքը  կառուցելու համար: Ձգձգվող շինարարության դանդաղ ընթացքը վերջնական արդյունք չի տվել: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և  «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կամավորական խմբերը միացել են՝ խնդրի լուծումն արագացնելու և վագոն-տնակից ընտանիքի տեղափոխումն օր առաջ իրականություն դարձնելու նպատակով: Գարնան վերջին բնակարանաշինության ծրագրում ընդգրկված Մհերյանները մինչև տարեվերջ տուն կունենան:
«Տան շինարարությունը տարիներ առաջ կնոջս հայրը սկսեց: Դժբախտ պատահարի պատճառով նրա կյանքը, ցավոք, ընդհատվեց, իսկ շինարարությունը կիսատ մնաց: Ճիշտ է՝ ես աշխատում եմ, սակայն աճող ընտանիքիս հոգսը թույլ չէր տալիս ավարտին հասցնել տարիներ առաջ սկսած գործը: Ձեր օգնությունն իսկական հրաշք էր մեզ համար»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Սամվելը։
Գործակցող կողմերի համար կամավորությունը վաղուց արժեհամակարգ է դարձել: Նրանց  համախմբել է հայրենակիցներին օգտակար լինելու ցանկությունն ու արդյունքի հասնելու կամքը: Սրտացավ մոտեցումը ընտանիքի  համար  մեծ օգնություն է. աշխատանքի ծավալը ընտանիքից տևական ժամանակ էր պահանջելու, բայց կամավորների օգնությամբ այն ավարտին է մոտենում հաշված ժամերի ընթացքում:
«Սովորաբար մարդկանց համախմբում են հետաքրքրությունները, նախասիրությունները, աշխատանքային պարտականությունները և այլն: Ամենաուժեղ կապն ու արդյունքը լինում է այն ժամանակ, երբ մարդկանց միավորում է միևնույն գաղափարը: Արդեն տևական ժամանակ, մեր թիմերը միացել են կամավորության արժեհամակարգի շուրջը: Թիմերի միասնական աշխատանքը տեսնելիս, դժվար չէ նկատել, թե որքան դրական էներգիա են նրանք ստանում միասնաբար աշխատելիս և այդ էներգիան փոխանցում մյուսներին: Եվ դա պատահական չէ. նրանց առաջնորդում են բարի կամքը և օգտակար լինելու ձգտումը: Ուրախ եմ արձանագրել, որ դիմացինին աջակցելու պատրաստակամությունը կենսակերպ է դարձել շատերի համար: Ի վերջո, հրաշալի է, երբ մարդիկ միասին են՝ կառուցելու համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այս ընտանիքը, ապագայի հանդեպ մեծ հույսով, բոլոր հնարավորություններն օգտագործել է՝ քարը քարին դնելու համար: Հույսի վկայությունը նոր ծնված երեխան է: Այս ընտանիքում երեք երեխա է մեծանում: Ուրախալի է տեսնել նրանց ոգևորությունը»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Հայաստանի բոլոր մարզերում իրականացվող շինարարական աշխատանքները կավարտվեն տարեվերջին՝ երջանկություն պարգևելով գրեթե չորս տասնյակ ընտանիքի:

The Metal Container to Become a Memory
The Mheryan family, who has been living in a metal container for 12 years, is building a house. It took seven years for the family from Mrgavet village of Ararat region to build the walls and the roof of the house. The slow course didn’t let complete the construction. Groups of volunteer from the VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia have joined to speed up the solution of the problem and to bring to life the moving of the family from the metal container as soon as possible. The Mheryans, who were included in the latest housing program in spring, will have a house by the end of the year.
“Years ago, my wife’s father started the construction of the house. His life, unfortunately, was interrupted in an accident, and the construction remained unfinished. It’s true, I work but the burden of my growing family didn’t afford to complete the work that we started many years ago. Your help was a real miracle for us,” said Samvel, the father of the family.
For partners volunteering became a system of values years ago. They have been united by the desire to be useful to compatriots and the willingness to achieve results. The heartfelt approach is a great help to the family. Because of the volume of works, it would take family a long time to finish the construction, but with the help of the volunteers, it can be completed in just few hours.
“People are usually united by the same interests, preferences, responsibilities, etc. The strongest connection and the best results are achieved when they are united by the same idea. It’s been quite a while our teams have been united around the idea of volunteering. Looking at the teams work together, one can easily notice the energy that they get from those jointly made efforts and the way they share it with others. And it is not accidental; they are guided by good will and the desire to be useful. I am happy to state that the willingness to support others has become a way of life for so many people. In the end, it is great to see people get together to build something,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
“With big hopes for the future, this family used all the possibilities to build the home. The proof of hope is the newborn baby. Three children are growing up in this family. It is joyous to see the enthusiasm of the family,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
The construction works implemented in all regions of Armenia will be completed by the end of the year, bringing happiness to around fourty families.