Թբիլիսիում հայը ձերբակալվել է ոստիկանության օրինական պահանջներին չենթարկվելու համար
Թբիլիսիում բախումների ժամանակ հայազգի Մինաս Մինասյանը ձերբակալվել է ոստիկանության օրինական պահանջներին չենթարկվելու համար, տեղեկացնում է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Կապի մեջ եմ եղել Վրաստանի իմ գործընկերոջ՝ Հանրային պաշտպան Նինո Լոմջարիայի հետ՝ Վրաստանում տեղի ունեցող հավաքների ու Ոստիկանության գործողությունների առնչությամբ։
Գործընկերոջիցս այսօր տեղեկացա, որ ձերբակալվածների թվում, իրենց տվյալներով, կա Հայաստանի մեկ քաղաքացի (անհատական տվյալներն այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն)։
Նա 13 օր կլինի վարչական կալանքի տակ՝ ոստիկանի օրինական պահանջը չկատարելու համար։ Նրա կալանքի դատական նիստը մոնիտորինգի է ենթարկել նաև Վրաստանի հանրային պաշտպանի ներկայացուցիչը։ Մեզ են փոխանցվել ձերբակալվածի ազգականի անհատական տվյալները, ում հետ մենք նույնպես կապի մեջ կլինենք։
Շնորհակալ եմ գործընկերոջիցս համագործակցության ու արդյունավետ համատեղ աշխատանքի հանար։
Վրաստանի մեր բարեկամներին մաղթում եմ երկրում ստեղծված իրավիճակի արագ ու խաղաղ հանգուցալուծում», - իր ֆեյսբուքյան էջում տեղեկացնում է Թաթոյանը։

Армянин задержан в Тбилиси за неподчинение законным требованиям полиции
Гражданин Армении Минас Минасян задержан во время столкновений в Тбилиси за неподчинение законным требованиям полиции, сообщает омбудсмен Армении Арман Татоян.
«В связи с происходящими в Грузии митингами и действиями полиции я был на связи со своим коллегой в Грузии, Народным защитником  Нино Ломджария.
Узнал сегодня от коллеги, что среди задержанных лиц, по их данным, есть один гражданин Армении (личные данные на данном этапе не подлежат опубликованию).
Он останется под административным арестом в течение 13 дней за неподчинение законным требованиям сотрудника полиции. Судебное заседание по его аресту находилось под мониторингом представителя Народного защитника Грузии. Нам передали личные данные родственника арестованного, с которым мы также будем находиться на связи.
Благодарю коллегу за сотрудничество и совместную эффективную работу.
Желаю нашим друзьям в Грузии скорейшего и мирного разрешения создавшейся в стране ситуации», - сообщает Арман Татоян на своей странице в Facebook.