Պետք է կարողանանք Տավուշը դարձնել լավագույն վայրն ապրելու համար. մարզպետ
Ամենակարևորը մարդկային ներուժն է։ Տավուշի ամենամեծ առավելությունը Տավուշում ապրող, սահմանը պահող, արժեք ստեղծող մարդիկ են, «Իմ քայլը հանուն Տավուշի մարզի» ներդրումային բիզնես համաժողով-ցուցահանդեսի բացման արարողության ժամանակ ասաց Տավուշի մարզպետ Հայկ Չոբանյանը։
«Մենք շարունակելու ենք մեր մարզի զարգացումը։ Բնությունը մեզ շռայլորեն պարգևատրել է, մնացածը պետք է անենք մենք։ Պետք է կարողանանք Տավուշը դարձնել լավագույն վայրն ապրելու համար։ Ներուժը մեզ տալիս է ոչ միայն բնությունը, այլ ներդրումային հետաքրքրությունը, որը մարզն ունի։ Մենք պետք է ստեղծենք նոր տուրիստական հանգրավաններ, որոնցից մեկն Աճարկուրտ գյուղն է՝ 200 բնակչով։ Այն աշխարհի ամենագողտրիկ գյուղերից մեկն է, որի շրջակայքում կա 30-ից ավելի պատմամշակութային հուշարձան», -  նշեց Տավուշի մարզպետը։
Անդրադառնալով Դիլիջանին՝ Հայկ Չոբանյանը նշեց, որ ամեն ինչ արվում է՝ բնակավայրը վերածելու կրթական, ինտելեկտուալ տուրիզմի կենտրոնի։
Տավուշի մարզպետը ներդրումների լավ խթան դիտարկեց նաև մարզի բարենպաստ կլիման՝ հիշեցնելով, որ ծովի մակարդակից տարբեր բարձրությունների վրա աճում է ինչպես ձիթպտուղ, այնպես էլ հապալաս։
«Մենք ունենք 110 հազար հա գյուղատնտեսական տարածք, որից օգտագործվում է 30 տոկոսը», - ասաց նա՝ միաժամանակ համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկա տարիներին Տավուշի մարզը կարող է դառնալ գյուղատնտեսական խոշոր ներդրումների կենտրոն։

Мы должны превратить Тавуш в лучшее место для жизни – губернатор Тавуша
«Самое важное это человеческий потенциал, а самое большое преимущество Тавушской области – это живущие в Тавуше, защищающие границу, создающие блага люди», - заявил сегодня на церемонии открытия инвестиционного бизнес-форума и выставки губернатор Тавуша Айк Чобанян.
«Мы продолжим развитие нашей области. Природа щедро наградила нас, остальное должны сделать мы сами. Мы должны суметь превратить Тавуш в лучшее место для жизни. Эту силу нам придает не только природа, но и инвестиционная привлекательность, которую имеет область. Мы должны создать новые туристические центры, одним из которых является село Ачакурт с 200 жителями. Это одно из самых уникальных мест, вокруг которого расположены более 30 историко-культурных памятников», - отметил губернатор Тавуша.
Касаясь Дилижана, Айк Чобанян отметил, что делается все, чтобы Дилижан стал образовательным, интеллектуальным центром туризма.
Губернатор Тавуша отметил, что хорошим стимулом для инвестиций является также благоприятный климат, напомнив, что в крае на разной высоте от уровня моря растут как оливковые деревья, так и черника.
«У нас есть 110 тысяч гектаров сельскохозяйственной территории, из которой используется только 30 процентов», - сказал он, выразив уверенность, что в ближайшие годы Тавушская область может стать центром крупных сельскохозяйственных инвестиций.