«Փաստ». Կառավարությունը նախատեսում է խոշոր համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններն անցկացնել համամասնական ընտրակարգով
22/06/2019 10:23
«Փաստ» թերթը գրում է. «Գաղտնիք չէ, որ իշխանությունները ՏԻՄ համակարգում ձեռնամուխ են լինելու արմատական փոփոխությունների՝ այն հնարավորինս կառավարելի դարձնելու նպատակով:
Նման ցանկության մասին իր հերթական լայվերից մեկի ժամանակ ակնարկեց Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ արդեն նախօրեին տեղի ունեցած ԱԺ նիստի ժամանակ բարձրաձայնեց ՏԿԶ նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ ասելով, որ կառավարությունը նախատեսում է խոշոր համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններն անցկացնել համամասնական ընտրակարգով:
Մասնագետներն արդեն իսկ մտահոգություն են հայտնում, որ սա իր մեջ լուրջ ռիսկեր է պարունակում, քանի որ դեռևս վերջնականորեն արդարացված չէ, թե, օրինակ, Գյումրիում կամ Վանաձորում այդ ընտրակարգն ինչ դրական արդյունք է տվել, կամ ինչքանով է բարձրացրել համայնքի ու ընդհանրապես քաղաքացու դերը, երբ իր համայնքը ղեկավարելու համար ընտրում է ոչ թե կառավարչի՝ մենեջերի, այլ քաղաքական մամնի:
Մյուս կողմից, սրանով ստիպում ենք, որ ՏԻՄ մարմինների ղեկավարներն անպայման կուսակցական լինեն կամ որևէ կուսակցության կցորդ, որպեսզի կարողանան առաջադրվել»:

«Паст»: Правительство намерено провести выборы органов местного самоуправления в крупных общинах по пропорциональной системе
22/06/2019 11:34
Не секрет, что власти намерены предпринять в системе органов внутреннего самоуправления коренные изменения, чтобы сделать ее наиболее управляемой, пишет газета «Паст».
«О таком желании в одном из своих очередных прямых эфиров намекнул Никол Пашинян, а в ходе состоявшегося накануне заседания парламента министр территориального управления и развития Сурен Папикян уже подтвердил это, заявив, что правительство предусматривает провести в крупных общинах выборы органов местного самоуправления по пропорциональной избирательной системе.
Специалисты уже выражают обеспокоенность, что это содержит в себе серьезные риски, поскольку пока окончательно не оправдано, какой, к примеру, положительный результат дала эта избирательная система в Гюмри или Ванадзоре, или насколько повысилась роль общины или гражданина, когда для руководства общиной выбирает не управляющего – менеджера, а политический орган.
С другой стороны, тем самым мы принуждаем к тому, чтобы руководители органов местного самоуправления обязательно были партийными или сторонником какой-то партии, чтобы могли выдвинуться», - пишет газета.