Կրեմլից հայտնել են, որ Վրաստանի նկատմամբ ստիպված են սահմանափակումներ կիրառել
Ռուսաստանը ստիպված էր ժամանակավոր սահմանափակող միջոցներ ձեռնարկել Վրաստանի նկատմամբ, լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը չի հաճոյանա այն երկրներին, որոնք անօրինական պատժամիջոցներ են կիրառում։
«Դուք, հնարավոր է, ուշադրություն եք դարձրել, որ ես խոսում եմ ռեստրիկտազների, սահմանափակումների մասին: Մենք խոսում ենք այն մասին, որ ստիպված ենք կիրառել այդ պատժամիջոցները», - ասել է Պեսկովը:
Կրեմլի ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ տվյալ իրավիճակում խոսքը ոչ թե պատժամիջոցների, այլ թռիչքների սահմանափակումների մասին է:
Նա նշել է, որ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համապատասխան որոշումն ընդունել է՝ հոգալով քաղաքացիների անվտանգության մասին:
«Ռուսաստանի նկատմամբ ուղիղ սպառնալիքներ կան և ժամանակավոր սահմանափակումների համար կան բոլոր հիմքերը», - ասել է նա:

В Кремле назвали временные ограничения в отношении Грузии вынужденными
Россия была вынуждена принять временные ограничения в отношении Грузии, заявил журналистам пресс-секретарь президента Дмитрий Песков. По его словам, Россия не будет уподобляться странам, использующим для давления незаконные санкции.
«Вы, наверное, обратили внимание, что я говорю про рестрикции, ограничения. И мы говорим о том, что это вынужденные ограничения», - сказал Песков.
Представитель Кремля подчеркнул, что в данном случае речь идёт не о санкциях, а об ограничении на полёты.
Он отметил, что президент Владимир Путин принял соответствующее решение, заботясь о безопасности сограждан.
«Существование прямой угрозы для россиян и есть основание для введения этих временных ограничений», - сказал он.