Ռուսաստանը չի խստացնի Վրաստանի դեմ սահմանափակումներն ընթացիկ իրադրության պահպանման դեպքում
Վրաստանի հետ ավիահաղորդակցության դադարեցումը կարող է մնալ Ռուսաստանի Դաշնության  միակ սահմանափակիչ միջոցն ի պատասխան հակառուսական ելույթների, եթե իրադրությունը դուրս չգա ներկայիս շրջանակներից,  հայտնել է «Ведомости» թերթը՝ հղում անելով  ՌԴ-ի ԱԳՆ-ին  մոտ կանգնած մի աղբյուրի:
«Վրաստանի նկատմամբ վերջին տարիների քաղաքականությունը համարվում է հաջող, ասել է աղբյուրը, քանի դեռ դրվում է առանձին և լկտի հակառուսական թշնամական ելույթներին սահմանափակ հակազդման, այլ ոչ թե ամբողջ քաղաքականության վերանայման հարցը», - ասված է հրապարակման մեջ:
Ըստ նրա՝ զբոսաշրջիկների նկատմամբ սպառնալիքների պատճառով հուլիսի 8-ից Վրաստանի հետ ավիահաղորդակցության դադարեցման վերաբերյալ Ռուսաստանի նախագահի հրամանագիրը պայմանավորված է ոչ միայն Թբիլիսիում Վրաստանի խորհրդարանի շենքում պատգամավոր Սերգեյ Գավրիլովի հետ տեղի ունեցած վիրավորական միջադեպով, այլև Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլիի այն հայտարարությամբ, թե Թբիլիսիի իրադրության սրման հետևում կանգնած է Մոսկվան:

Россия не будет усиливать ограничения против Грузии при сохранении текущей ситуации
Приостановка авиасообщения с Грузией может остаться единственной ограничительной мерой РФ в ответ на антироссийские выступления, если ситуация не выйдет за нынешние рамки, сообщает в понедельник газета "Ведомости" со ссылкой на источник, близкий к министерству иностранных дел РФ.
"Политика в отношении Грузии последних лет считается успешной, говорит человек, близкий к МИДу, пока ставится вопрос об ограниченной реакции на отдельный и наглый антироссийский выпад, а не о пересмотре всей политики", - говорится в публикации.
По словам источника издания, указ президента России о прекращении авиасообщения с Грузией с 8 июля из-за угрозы туристам вызван не только оскорбительным инцидентом в здании парламента Грузии в Тбилиси с депутатом Сергеем Гавриловым, но и последующим заявлением президента Грузии Саломе Зурабишвили, что за обострением ситуации в Тбилиси стоит Москва.