Հրայր Թովմասյանը պետք է պայքարի Սահմանադրությունը և դատարանի անկախությունը փրկելու համար. Վազգեն Մանուկյան
24/06/2019 13:45
Հանրային խորհրդի նախագահ, ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը «Անկախ»-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ՍԴ անդամ Վահե Գրիգորյանի հայտարարությանը։
- Պարոն Մանուկյան, ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանի այն հայտարարությանը, թե ինքը ստանձնում է ՍԴ նախագահի պաշտոնը։
- Եթե մեկը ուշադիր կարդա ՀՀ Սահմանադրության անցումային դրույթների 213-րդ հոդվածը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 12-րդ կետը, ՀՀ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածը, ապա ակնհայտ կլինի, որ Վահե Գրիգորյանի ասածն ուղղակի անհեթեթություն է։ Բացի այդ, Սահմանադրական դատարանի նախագահին չի կարող փոխել ո՛չ ՀՀ նախագահը, ո՛չ Ազգային ժողովը, ոչ էլ կառավարությունը։ Բայց այս ամենի մեջ ինձ ուրիշ բան է մտահոգում․ մենք դաստիարակություն ենք ստացել մեր ընտանիքներում, բակում, դպրոցում, հասարակության մեջ, անցել ենք տասնյակ տարիների կյանք, և ես առաջին անգամ եմ լսում, որ մարդն ինքն իրեն հռչակի նման կարգավիճակ։ Ինչ-որ նոր տեսակի մարդիկ են աճել, որոնց ես երբեք չեմ հանդիպել իմ կյանքում։ Մտահոգիչ է, որ արդեն այդպիսի մարդիկ կան հասարակության մեջ։
- Հնարավոր համարո՞ւմ եք, արդյոք, որ ճնշումների հետևանքով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հրաժարական տա։
- Գիտե՞ք, վերջիվերջո մեր ժողովուրդը հիմար չէ, որ ամեն մի կոչով ճնշումներ անի։ Խոսքը մի քանի հարյուր մարդու մասին չէ։ Իսկապես կարող է մի քանի հարյուր մարդ դեմ լինի նրան և պահանջի հրաժարական, բայց այն համաժողովրդական ճնշումները, որ կային մեկ տարի առաջ, այս պահին, այս հարցի շուրջ կրկնել հնարավոր չէ։ Հրայր Թովմասյանն ունի մաքուր կենսագրություն, այսինքն՝ ոչ մի բանից կպչել հնարավոր չէ։ Ոչ ոք չի կասկածում Հրայր Թովմասյանի պրոֆեսիոնալ հատկություններին։ Ես վաղուց եմ ճանաչում նրան, մեր կուսակցության հետ կապված մարդ է եղել, և նրա մեջ կամային հատկությունները բավականին բարձր են, նա հեշտությամբ ճնշումներին չի ենթարկվի։ Այստեղ հարցն իր պաշտոնի մասին չէ, այլ երևույթի մասին է, այսինքն՝ Հրայր Թովմասյանը պետք է պայքարի ոչ թե իր պաշտոնը, այլ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և դատարանի անկախությունը փրկելու համար։

Грайр Товмасян должен бороться за спасение Конституции и независимости судов – Вазген Манукян
Председатель Общественного совета Армении, лидер партии Национально-демократический союз (НДС) Вазген Манукян в интервью Ankakh.com обратился  к заявлению члена Конституционного суда Ваге Григоряна.
- Господин Манукян, как Вы прокомментируете заявление избранного судьей Конституционного суда Ваге Григоряна о том, что он берет на себя полномочия председателя Конституционного суда?
- Если внимательно прочитать статью 213 переходных положений Конституции, пункт 12 конституционного закона «О конституционном суде», статью 168 Конституции, то будет ясно, что сказанное Ваге Григоряном просто абсурд. Кроме того, председателя Конституционного суда не может сменить ни президент Армении, ни Национальное Собрание, ни правительство. Но во всем этом меня беспокоит другое: мы получили воспитание в наших семьях, во дворе, в школе, в обществе, прожили десятки лет и я впервые слышу, чтобы человек провозгласил сам себя в подобном статусе. Появились какие-то люди нового типа, которых я никогда в своей жизни не встречал. Вызывает обеспокоенность, что в обществе уже есть такие люди.
- Считаете ли возможным, что в результате давления председатель Конституционного суда Грайр Товмасян подаст в отставку?
- Знаете, в конце концов, ведь наш народ не такой глупый, чтобы по любому призыву оказывать давление. На самом деле, возможно, несколько сот человек могут быть против него и требовать его отставки, но всенародное давление, которое было год назад, сейчас по этому вопросу повториться не может. У Грайра Товмасяна чистая биография, то есть, невозможно ни к чему прицепиться. В профессиональных качествах Грайра Товмасяна никто не сомневается. Я давно его знаю, он был связан с нашей партией и у него довольно высокие волевые качества, он легко не поддается давлению. Здесь речь идет о явлении, а не о его должности, то есть Грайр Товмасян должен бороться не за свою должность, а за спасение Конституции Республики Армения и независимости судов.