Վարչապետի հայտարարությունները ոչ թե պատասխանում են հարցերի, այլ նոր հարցերի առիթ են տալիս. Վերլուծաբան
24/06/2019 19:10
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հունիսի 24-ին տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը, որի ժամանակ հնչել է վարչապետի «Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը ոչ միայն չի լիցքաթափվել, այլև հակառակը, որոշակի գործընթացներ են տեղի ունենում մեր միջավայրում, որոնք մեզ ստիպում են ավելի աչալուրջ լինել մեր անվտանգային մարտահրավերների հարցում» թեզը:
Վերլուծաբան Ռոզի Միքայելյանը թեմայի շուրջ Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց.
«Այո՛, աչալուրջ պետք է լինել: Ոչ մեկի համար նորություն կամ գաղտնիք չէ, որ ՀՀ երկու սահմանները փակ են, ու բարդ չէ պատկերացնել նաև, որ Իրան-ԱՄՆ, Վրաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների առավել սրման դեպքում մենք կունենանք 4 փակ սահման: Բայց աչալրջությունը բացի պրոտոկոլային հայտարարություններից, պետք է ունենա հստակ քայլերով ուղղորդում: Բայց ինչպես վերջերս շատ հաճախ է պատահում, վարչապետի հայտարարությունները ոչ թե պատասխանում են հարցերի, այլ նոր հարցերի առիթ են տալիս: Հետևաբար հարց է առաջանում. իսկ ի՞նչ է արվում այս ուղղությամբ»:
Վերլուծաբանն առաջարկում է լարվածության կողմերի հետ տարբեր խողովակներով անցկացնել խորհրադատվություններ: Նրա խոսքով. «պետք է սկսել դաշնակից երկրից՝ Ռուսաստանից, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ անվտանգային միջավայրի մարտահրավերների պարագայում պետք է հուսալ դաշնակցի կողմից աջակցություն:
Ինչ վերաբերում է Վրաստանին, ապա այստեղ էլ անելիքներ ունենք: Պետք է տեղում հասկանալ, թե Թուրքիան ու Ադրբեջանն այս ամենից ինչ օգուտներ են փորձում քաղել»:
Միքայելյանը նշեց նաև, որ անհրաժեշտ է զուգահեռաբար խորհրդակցություններ անցկացնել ԱՄՆ-ի և Իրանի հետ՝ հաշվի առնելով հարաբերությունների սրացման աստիճանն ու դրանից բխող մեզ համար մարտահրավերները:
«Անկախությունից ի վեր ԱՄՆ-ի հետ ունենք գործընկերային հարաբերություններ, որն էլ թույլ է տալիս ակնկալել հնարավոր մարտահրավերներից ապահովագրում, եթե հիրավի ԱՄՆ-Իրան բախումը տեղի ունենա: Անհրաժեշտ է հնարավոր բոլոր խողովակներով Միացյալ Նահանգներին հասցնել այն միտքը, որ ՀՀ-ն ոչ մի պարագայում չի կարող ներգրավածություն ունենալ»:
Վերլուծաբանը նաև ասաց, թե գուցե վատատեսություն թվա, բայց Իրանին ԱՄՆ հնարավոր հարվածի դեպքում նաև մեր հայրենակիցների հարցերն են առաջանալու, հետևաբար դրա մասին պետք է մտածել օր առաջ:
Միքայելյանը հիշեցրեց, որ մենք ՀԱՊԿ անդամ ենք, որը ՀՀ անվտանգության երաշխավոր կառույց է, և նմանատիպ դեպքերում պետք է ակտիվ համագործակցել նաև այդ կառույցի հետ՝ անվտանգության լրացուցիչ երաշխիքներ ստանալու ուղղությամբ:
«Վերոնշյալ սրացումներից ելնելով, ՀՀ սահմանների պաշտպանության ուժեղացումը՝ հաշվի առնելով սահմաններից հնարավոր ներթափանցումները, ցանկալի է արվի կառույցի կողմից: Պայմանագրով նախատեսված է խորհրդատվությունների մեխանիզմ` մասնակից պետության կամ մի քանի մասնակից պետությունների անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը վտանգող սպառնալիքի դեպքում, կամ միջազգային խաղաղությանը և անվտանգությանը սպառնալիքի պարագայում:
Իսկ այն ինչ կատարվում է ՀՀ երկու սահմանակից երկրներում շատ ուղղակի առնչվում է ՀՀ հետ»,-ասաց վերլուծաբանը։
Նա նաև հավելեց, որ բացի խորհրդատվություններից, զենք-զինամթերքի, պարենային և այլ ներքին պատրաստվածության ապահովումից, անհրաժեշտություն է տեսնում որպեսզի ՀՀ-ում ստեղծվի արագ արձագանքման համապատասխան մարմին, որը կսկսի զբաղվել առաջին անհրաժեշտության խնդիրներով ժամ առաջ:

Заявления премьер-министра не отвечают на вопросы, а становятся поводом для новых вопросов – аналитик
24/06/2019 20:23
Сегодня, 24 июня, состоялось очередное заседание Совета безопасности во главе с премьер-министром Николом Пашиняном, во время которого премьер озвучил тезис: «Ситуация в сфере безопасности вокруг Армении не только не разрядилась, но и наоборот, в нашем регионе происходят определенные процессы, которые вынуждают нас быть бдительнее в вопросе угроз нашей безопасности».
Аналитик Рози Микаелян в беседе с корреспондентом Aysor.am по этой теме отметила:
«Да, нужно быть бдительным. Ни для кого не секрет, что две границы Армении закрыты и несложно представить, что в случае еще большего обострения отношений Иран – США, Россия – Грузия, мы можем оказаться в блокаде с четырех сторон. Однако бдительность кроме протокольного заявления должна сопровождаться конкретными шагами. Но как часто происходит в последнее время, заявления премьер-министра не дают ответов на вопросы, а становятся поводом для новых вопросов. Следовательно, возникает вопрос: а что предпринимается в данном направлении?»
Аналитик предлагает провести по различным каналам консультации со сторонами конфликта. По ее словам, «нужно начать со страны-союзника России, учитывая то обстоятельство, что в случае возникновения угроз нашей безопасности нужно надеяться на поддержку союзника».
Что касается Грузии, то и здесь предстоит работа. Нужно понять на месте, какую выгоду пытаются извлечь из этого как Турция, так и Азербайджан.
Микаелян также отметила, что необходимо параллельно вести консультации с США и Ираном, учитывая уровень напряженности в отношениях и вытекающие из этого угрозы.
«С момента провозглашения независимости у нас установились партнерские отношения с Соединенными Штатами, которые позволяют ожидать гарантий от возможных угроз, если столкновение США – Иран произойдет в действительности. Необходимо по всем каналам довести до США ту мысль, что Армения ни при каких обстоятельствах не может вовлекаться в это».
Аналитик сказала, что возможно это покажется пессимизмом, но в случае возможного конфликта между Ираном и США возникнет также вопрос наших соотечественников, следовательно, нужно заранее подумать об этом.
Микаелян напомнила, что Армения являет членом ОДКБ – структуры, которая гарантирует безопасность республики и в подобных случаях нужно активно сотрудничать с этой структурой для получения дополнительных гарантий безопасности.
«Исходя из вышеупомянутого обострения отношений, желательно, чтобы усиление охраны границ Армении, учитывая возможные проникновения через границу, было сделано со стороны этой структуры. Договор предусматривает механизм консультаций в случае угроз безопасности, территориальной целостности и суверенитету государства-участника или нескольких государств-участников, или в условиях возникновения угрозы международной стабильности и безопасности.
А то, что происходит в двух соседних государствах, напрямую касается Армении», - сказала аналитик.
Она также добавила, что кроме консультаций, обеспечения оружия и боеприпасов, запасов продовольствия и других товаров, есть также необходимость в создании соответствующего органа оперативного реагирования, который начнет заниматься как можно раньше вопросами первой необходимости.