Մենք նախաձեռնում ենք սահմանադրական կարգի վերականգնմանն ուղղված աշխատանքներ. Նարեկ Մալյան (Տեսանյութ)
24/06/2019 16:18
«ՎԵՏՕ» շարժումը շտապ հավաք է կազմակերպել Սահմանադրական դատարանի մոտ:
Շարժման համակարգող Նարեկ Մալյանը հայտարարեց, որ իրենք հավաքվել են ՍԴ-ի մոտ՝ ապահովելու դատարանի բնականոն աշխատանքը, որն, ըստ նրա, արդեն քանի օր է՝ խափանված է։
«Մենք հավաքվել ենք մի խումբ ինքնակոչ, անլվա ժողովրդին ցույց տալու իրենց տեղը։ Սահմանադրական դատարանը պետք է աշխատի բնականոն  հունով», - ասաց նա։
Նարեկ Մալյանը նշեց, որ իրենք ՍԴ դատավորներին կոչ են հղելու։
«Ցույցի ամբողջ պատախանատվությունը կրում եմ ես», - ասաց նա։
Հարցին՝ ո՞ւմ նկատի ունի «անլվա» ասելով, Նարեկ Մալյանը պատասխանեց. «Առավոտյան հավաքված էին այստեղ»։
Նարեկ Մալյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում սահմանադրական կարգը տապալված է։
«Մենք նախաձեռնում ենք սահմանադրական կարգի վերականգնմանն ուղղված աշխատանքներ, դա իրականացնելու ենք ՀՀ-ում գործող բոլոր քաղաքական ուժերի հետ կոնսուլտացիաներով»,-ասաց նա։
Հարցին՝ ինչպե՞ս է գնահատում, որ իշխող «Իմ քայլը» խմբակցությունը պաշտպանեց Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանի՝ իրեն ՍԴ նախագահ հռչակելը, Նարեկ Մալյանն արձագանքեց.
«Երևի ուզում էիք ասել «Մեր քայլը»...«Մեր քայլը» դաշինքի պատգամավորներին խորհուրդ կտամ լավ մտածել, որովհետև նրանց շատ տխուր ապագա է սպասվում, շատ մոտ է այդ ապագան, որովհետև նրանցից շատերը անմիջական մասնակցություն են ունեցել սահմանադրական կարգի տապալմանը», - ընդգծեց «ՎԵՏՕ» շարժման ղեկավարը։
Նարեկ Մալյանը նշեց, որ օրենքի թույլատրված բոլոր գործիքակազմով շարունակելու են իրենց ակցիաները։
Նա ՍԴ բոլոր դատավորներին կոչ արեց մնալ իրենց տեղերում, իրականացնել Սահմանադրությամբ իրենց լիազորված գործունեությունը։
«Տեղի չտալ մի քանի ոջլոտ, անլվա խուժանի ինքնահռչակված ժողովուրդ հասկացողությանը։ Ոչ մի քայլ հետ», - ասաց նա։

Мы инициируем действия по восстановлению конституционного строя – Нарек Малян
Общественно-политическое движение «ВЕТО» организовало срочный митинг у Конституционного суда Армении.
Координатор движения Нарек Малян заявил, что они собрались перед зданием Конституционного суда, чтобы обеспечить нормальную работу суда, которая нарушена уже несколько дней.
«Мы собрались, чтобы указать группе самозванцев, немытых их место. Конституционный суд должен работать в нормальном режиме», - сказал основатель движения «ВЕТО».
Нарек Малян отметил, что они намерены обратиться с призывом к судьям Конституционного суда.
«Всю ответственность за митинг несу я», - сказал он.
На вопрос, кого он имеет в виду, говоря «немытые», Нарек Малян ответил: «С утра собрались здесь».
Нарек Малян заявил, что в Армении свергнут конституционный строй.
«Мы инициируем действия, нацеленные на восстановление конституционного строя, собираемся осуществить это путем консультаций со всеми политическими силами Армении», - сказал Нарек Малян.
На вопрос, как он оценивает тот факт, что фракция «Мой шаг» поддержала самопровозглашение Ваге Григоряна председателем Конституционного суда, Нарек Малян ответил:
«Наверное, вы хотели сказать "Наш шаг"…Советую депутатам от блока "Наш шаг" хорошо подумать, поскольку их ждет очень печальное будущее и это будущее очень близко, поскольку многие из них принимали непосредственное участие в свержении конституционного строя», - подчеркнул руководитель общественно-политического движения «ВЕТО».
Нарек Малян также отметил, что они намерены продолжать акции с использованием всех разрешенных законом инструментариев.
Он призвал всех судей Конституционного суда оставаться на своих местах и осуществлять предоставленные им Конституцией полномочия.
«Не подаватель давлению нескольких немытых хулиганов, которые провозглашают себя народом. Ни шагу назад», - сказал Нарек Малян.