Շարունակեք սովորել, եղեք միշտ վստահ. Բակո Սահակյանը՝ աշակերտներին
Հունիսի 25-ին Արցախի Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել 2018-2019 ուսումնական տարվա դպրոցականների առարկայական օլիմպիադաների ՀՀ եզրափակիչ փուլում դիպլոմների արժանացած Արցախի աշակերտների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը:
Նախագահը շնորհավորել է աշակերտներին, նրանց ուսուցիչներին ու ծնողներին առարկայական օլիմպիադաներում ձեռք բերված արդյունքների կապակցությամբ, մաղթել նրանց խաղաղություն, քաջառողջություն ու նոր հաղթանակներ:
«Վաղը դուք եք պաշտպանելու, զարգացնելու ու շենացնելու մեր երկիրը, դուք եք լինելու նրա տերը: Շարունակեք սովորել նույն եռանդով, եղեք միշտ վստահ ձեր ուժերին, ձեր կարողություններին, և ամեն ինչ կստացվի», - ընդգծել է Բակո Սահակյանը:

Solemn ceremony of awarding in the Artsakh Republic Presidential Residence
On 25 June a solemn ceremony of awarding pupils from Artsakh having received diplomas in the final stage of the subject Olympiads among schoolchildren held in the Republic of Armenia for the 2018-2019 academic year, took place at the Artsakh Republic President's residence.
The President congratulated the schoolchildren, their teachers and parents on the results achieved in the subject Olympiads wishing them peace, sound health and new victories.
"Tomorrow you will protect, develop and strengthen our country, you will be its masters. I am confident that you will be worthy descendants of your hero fathers and grandfathers. I am confident as I see the very courage, patriotism and enthusiasm in you. Continue learning with the same diligence, be confident of your strengths and abilities and you will succeed", underlined in his speech Bako Sahakyan.