Դատարանը կասեցրել է Ռոբերտ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտման վերաբերյալ գործի վարույթը
ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ա․ Մնացականյանը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանի և ՀՀ Գլխավոր դատախազության բողոքների վերաբերյալ իր վարույթում գտնվող գործով հունիսի 12-ին որոշում է կայացրել Սահմանադրական դատարան դիմելու և դատական գործի վարույթը կասեցնելու մասին:
Դատարանի վարույթում գտնվող գործը վերաբերում է նախաքննության ընթացքում ՀՔԾ պետի կողմից Ռ․ Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի խախտմանը:
Դատական ակտով վերաքննիչ քրեական դատարանը արձանագրել է, որ առկա է առերևույթ կասկած, որ քրեադատավարական անհրաժեշտ ընթացակարգերի բացակայությունը հակասում է Սահմանադրության 61-րդ, 63-րդ և 75-րդ հոդվածներին:

Апелляционный уголовный суд приостановил производство по делу о нарушении презумпции невиновности Роберта Кочаряна
25/06/2019 14:52
Апелляционный уголовный суд приостановил производство по делу о нарушении презумпции невиновности Роберта Кочаряна.
Судья Апелляционного уголовного суда Армении 12-го июня принял решение приостановить производство по находящемуся в его ведении делу о жалобах адвоката второго президента Армении Роберта Кочаряна Айка Алумяна и Генпрокуратуры и обращении в Конституционный суд. Дело, находящееся в производстве суда, касается нарушения презумпции невиновности Кочаряна.
Апелляционный уголовный суд констатировал, что существует очевидное подозрение, что отсутствие необходимых уголовно-процессуальных процедур противоречит 61-й, 63-й и 75-й статьям Конституции.