Նեթանյահուն խոստացել է, որ Սիրիայում Իսրայելի գործողություններն անվտանգ կլինեն ՌԴ ուժերի համար
Սիրիայում իր շահերը պաշտպանելով՝ Իսրայելը ոչ մի կերպ վտանգի չի ենթարկի ռուսական զորքը: Երեքշաբթի այս մասին հայտարարել է հրեական պետության վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն՝ բացելով «ՌԴ-ԱՄՆ-Իսրայել» ձևաչափով Մերձավոր Արեւելքի իրավիճակի վերաբերյալ բանակցությունները:
«Ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել ՌԴ կառավարությանը և նախագահ Վլադիմիր Պուտինին Իսրայելի հետ դեկոնֆլիկտինգի մեխանիզմի ստեղծման (Սիրիայում) հարցով սերտ համագործակցության համար։ Ես կցանկանայի հավաստիացնել, որ պաշտպանելով մեզ, մենք ոչ մի կերպ վտանգի չենք ենթարկի ռուսական ուժերին», - ասել է Իսրայելի վարչապետը։
Նեթանյահուն նաև շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Իսրայելի ինքնապաշտպանությանն աջակցելու համար:

Нетаньяху пообещал, что действия Израиля в Сирии будут безопасны для сил РФ
Израиль, защищая свои интересы в Сирии, никак не будет подвергать опасности российские войска. Об этом заявил во вторник премьер-министр еврейского государства Биньямин Нетаньяху, открывая переговоры в формате РФ - США - Израиль по ситуации на Ближнем Востоке. Видеозапись выступления политика приводит его канцелярия в Twitter.
"Я хотел бы поблагодарить российское правительство и президента Владимира Путина за тесное сотрудничество с Израилем по созданию механизма деконфликтинга [в Сирии], - сказал он. - Я хотел бы заверить, что, защищая себя, мы не будем никак подвергать опасности российские силы".
Также Нетаньяху выразил благодарность президенту США Дональду Трампу "за всемерную поддержку права Израиля на самооборону".