ԱՄՆ-ում մեծ կապեր ունեմ ու դրանք բոլորը պետք է մոբիլիզացնեմ ի շահ Հայաստանի. Զարեհ Սինանյան (Տեսանյութ)
25/06/2019 10:12
Հայաստանը պետք է լինի արդար ու ցանկալի, Մասիսում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը։
«Այն ժամանակ լուրջ խնդիր կար՝ ինչպես գրավել Սփյուռքը, երբ նույնիսկ Հայաստանի բնակչությունը չէր գրավվում իր սեփական բնակավայրով, հիմա իրավիճակը փոխվել է», - ասաց նա։
Զարեհ Սինանյանի խոսքով՝ Սփյուռքում տրամադրությունը շատ բարձր է։
«Եթե Հայաստանում հետհեղափոխական ոգևորությունը մի քիչ խամրել է, այնտեղ չի էլ խամրել, բայց իրենք սպասում են», - ասաց նա։
Սինանյանի խոսքով՝ ունեն ռազմավարական ծրագիր ու առաջին քայլը լինելու է Ռուսաստանի հայ համայնքի հետ աշխատանքը։
«Որովհետև այն ամենամեծն է, այն աշխարհագրականորեն ամենասփռվածն է, հոգեբանորեն ու ֆիզիկապես ամենաշատ կապն ունի Հայաստանի հետ։ Ճիշտ, լավ աշխատանքի դեպքում իրենք ոչ միայն ամնամեծ պոտենցիալն են կազմում Հայաստանի համար, այլ նաև շատ այլ դիվիդենտեր կարող է Հայաստանը ստանալ, մենք էլ կարող ենք իրենց օգնել շատ հարցերում», - նշեց նա։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարն ասաց, որ Ամերիկայում մեծ կապեր ունի ու դրանք բոլորը մոբիլիզացնելու է ի շահ Հայաստանի։
«31 տարուց ավելի բնակվել եմ այնտեղ, 20 տարի հասարակական գործով եմ զբաղվել, 7 տարի քաղաքական ընտրված պաշտոնյա եմ եղել, մեծ կապեր ունեմ ու դրանք բոլորը պետք է մոբիլիզացնեմ ի շահ Հայաստանի», - նշեց Զարեհ Սինանյանը։

High Commissioner for Diaspora Affairs says has big ties in the USA, to mobilize them in Armenia’s favor
25/06/2019 10:28
Armenia must be fair and desirable, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan told the reporters in Masis today.
“Previously attracting Diaspora was a serious issues. That time even Armenia’s population was not being attracted with its own place of living, now the situation has changed,” he said, adding that the mood in Diaspora is very high.
“If in Armenia the post-revolutionary enthusiasm has a bit faded away, there it has not, but they are still waiting,” he said.
Sinanyan said they have strategic program and the first step will be working with the Armenian community of Russia.
“It is the biggest and widely spread geographically, besides it is both psychologically and physically more connected with Armenia. In case of right, good work they will not only make the biggest potential for Armenia but the country as well may get many other dividends, we may help them in many issues,” he said.
The official said that he has many ties in the United States and will mobilize them in Armenia’s favor.
“I lived there for over 31 years and was engaged in public affairs for over 20 years. For the past seven years I was an elected political officials and I have many ties and must mobilize them all in Armenia’s favor,” Sinanyan said.