Իմ հայրը Մարտի 1-ի գործով քաղբանտարկյալ է․ «Իմ քայլի» պատգամավոր
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կարապետյանը չի կիսում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքը, թե օրենք ու օրինականություն ՀՀ-ում չի գործում։
«Ոչ մի քաղաքական հետապնդում չկա՝ ըստ իս։ Իսկզբանե գործի կասեցման և ՍԴ ուղարկելու մասին օրինականության վերաբերյալ կասկածներ կային», - ասաց պատգամավորը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ։
Պատգամավորն ընդգծեց, որ դատական ակտը երեկ է հրապարակվել և քանի որ հիմնավորումներին ամբողջությամբ ծանոթ չէ, զերծ կմնա մեկնաբանելու դատական ակտը, որպեսզի իր մեկնաբանությունը թյուրըմբռնումների առիթ չդառնա:
«Գորընթացը տեղի է ունենալու օրինականության սահմաններում ու օրենքին համապատասխան», - ընդգծեց նա։
Կարապետյանը նշեց, որ հանրային պահանջ է Մարտի 1-ի դեպքերի բացահայտումը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե նախկին իշխանության ժամանակ ինքը ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետ էր և այդ ժամանակ երբեք չի բարձրաձայնել, որ կա Մարտի 1-ի բացահայտման հանրային պահանջ, ի՞նչ փոխվեց հիմա, Կարապետյանն ասաց, որ նախկինում ինքը պրոֆեսիոնալ գործունեություն է ծավալել հանձնաժողովում և քաղաքականությամբ չի զբաղվել:
«Ես մեծացել եմ քաղաքական ընտանիքում և ներգրավված եմ եղել քաղաքական գործընթացներում։ Իմ հայրը Մարտի1-ի գործով քաղբանտարկյալ է հիմա, թույլ տվեք այլևս չշարունակել», - ասաց նա:

Мой отец политзаключенный по делу 1 марта – депутат от блока «Мой шаг»
Депутат парламента от блока «Мой шаг» Анна Карапетян не разделяет мнения второго президента Армении Роберта Кочаряна о том, что в Армении нет ни закона, ни законности.
«На мой взгляд, никакого политического преследования нет. Изначально были сомнения в связи законностью прекращения производства по делу и направления дела на рассмотрение Конституционного суда», - сказала депутат.
Она подчеркнула, что судебный акт опубликован накануне и поскольку она знакома с обоснованиями не полностью, воздержится от комментариев, чтобы комментарии не стали поводом недопонимания.
«Процесс будет проходить в рамках законности и в соответствии с законом», - отметила она.
Карапетян заявила, что раскрытие событий 1 марта – это общественное требование.
На замечание журналиста, что во время прежней власти она была экспертом в постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам и в то время никогда не говорила, что есть общественное требование раскрытия 1 марта, что сейчас изменилось,
Карапетян ответила, что в прошлом она занималась профессиональной деятельностью и не занималась политикой.
«Я выросла в политической семье и участвовала в политических процессах.  Сейчас мой отец политзаключенный по делу 1 марта, позвольте не продолжать дальше», - сказала депутат.