Զինծառայող Հայկ Ալավերդյանին ինքասպանության են հասցրել. հարուցվել է քրգործ
2019թ. հունիսի 26-ին՝ ժամը 13:30-ի սահմաններում, ՊՆ N զորամասի ժամկետային զինծառայող, շարքային Հայկ Սուրենի Ալավերդյանն իրեն հատկացված ԱԿ-74 տեսակի ինքնաձիգով դեմքի շրջանում ինքն իրեն պատճառել է մահացու հրազենային վնասվածք:
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ դեպքի առթիվ չորրորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
Նշենք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է՝ սպառնալիքի, դաժան վերաբերմունքի կամ անձնական արժանապատվությունը պարբերաբար նվաստացնելու ճանապարհով անձին անուղղակի դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ ինքնասպանության կամ ինքնասպանության փորձի հասցնելը։

Военнослужащего Айка Алавердяна довели до самоубийства: возбуждено уголовное дело
26 июня, около 13:30, военнослужащий-срочник N-ской воинской части Минобороны Армении, рядовой Айк Суренович Алавердян нанес смертельное огнестрельное ранение в лицо, закрепленным за ним автоматом АК-74.
Как сообщили из Следственного комитета Армении, по факту инцидента в четвертом гарнизонном отделе Главного военного следственного управления СК Армении возбуждено уголовное дело по признакам ч.1 ст.110 Уголовного кодекса Армении, ведется предварительное следствие», – отметили в СК РА.
Отметим, часть 1 статьи 110 УК Армении предусматривает: «Доведение лица до самоубийства или покушения на самоубийство путем угроз, жестокого обращения или систематического унижения личного достоинства, совершенное с косвенным умыслом или по неосторожности».