Հայտնի են պետական էլ. կառավարման համակարգերի տեղեկատվական ավտանգության հաքաթոնի արդյունքները
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) ռազմավարության «Պետությունը՝ որպես պատվիրատու» (e-Gov) ուղղության աշխատանքների շրջանակում ԱՏՁՄ-ն և միության անդամ ArmSec հիմնադրամը նախաձեռնել են Bug Bounty: e-Gov հաքաթոն՝ բացահայտելու ևմշակելու ՀՀ-ում գործող պետական էլ. կառավարման համակարգերի տեղեկատվական անվտանգության խոցելիություններն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնն անցկացվել է «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոնում 6 թիմի (շուրջ 30 մասնագետների) մասնակցությամբ և տևել է 20 ժամ: Պետական համակարգի խոցելիություններ հայտնաբերած լավագույնների եռյակում են NGG, Հայդուկ և Bug Hunters թիմերը: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 2000 դոլարին համարժեք դրամ, որը սահմանել են հաքաթոնի աջակիցներ VXSoft և Grant Thornton Armenia ընկերությունները: ԱՏՁՄ անդամ` Grant Thornton Armenia ընկերություն ապահովում է նաև պրակտիկայի հնարավորություն:
«Սա թերևս պետության և «սպիտակ գլխարկով» հաքերների համագործակցության` համակարգի տեստավորման ու խնդիրների բացահայտման առաջին նախադեպն է այս ձևաչափով», - նշում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ucom ընկերությունը մեծագույն պատրաստակամությամբ է աջակցել e-Gov հաքաթոնի իրականացմանը, որի գաղափարը դեռ տարիներ առաջ էր ձևավորվել հայաստանյան ՏՀՏ համայնքում: Այս կարևոր նախագծում ամբողջական տեխնիկական աջակցությամբ ենք հանդես գալիս` տրամադրելով ամպային լուծումներ, ինտերնետ և այլն», - Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Մենք գտնվում ենք հիբրիդային տիպի պատերազմի պայմաններում և կարևոր է հաղթել մարտի բոլոր դաշտերում՝ այդ թվում տեղեկատվական ազդեցության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնի շրջանակում ԱՏՁՄ-ի` ի դեմս գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի և «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամի` ի դեմս տնօրեն Լևոն Պետրոսյանի միջև կնքվել է Հայաստանի կիբեռանվտանգությունն ապահովելու գործընթացներում համագործակցության մասին հուշագիր:
Նշենք, որ Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնը անցկացվել է ԱՏՁՄ-ի և ArmSec հիմնադրամի կողմից հունիսի 28-ից 29-ը: Հաքաթոնի աջակիցներն են «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամը, Ucom, VXSoft, Grant Thornton Armenia և 1Guard ընկերությունները։

Within the framework of “State as a Client” (e-Gov) direction of the strategy of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), the Union and the ArmSec foundation have launched the Bud Bounty: e-Gov hackathon, to discover and solve the information security vulnerabilities in the e-government systems.
The Bug Bounty: e-Gov hackathon was held in the “Hay Tech” Armenian Cybersecurity Center with the involvement of 6 teams (around 30 specialists) and lasted for 20 hours. NGG, Haydouk and Bug Hunters teams were among the top three to discover the vulnerabilities in the e-government system. The prize fund is $ 2000, provided by hackathon supporters VXSoft and Grant Thornton Armenia companies. Grant Thornton Armenia also provides the opportunity to have an internship.
“This is probably the first precedent of the cooperation between the state and white hat hackers, aimed at the system testing and discovery of vulnerabilities”, said Samvel Martirosyan.
"Ucom is committed to support the realization of the e-Gov hackathon, the mere idea of which has been formed years ago in the Armenian IT community. In this important project, we provide full technical support via cloud solutions, internet and etc.", said Hayk Yesayan, the Co-founder and Director General at Ucom.
«We are in the state of hybrid warfare and it is important to win in all areas of the conflict, including information and cyber security”, said UATE Executive Director Karen Vardanyan.
Within the framework of Bug Bounty: e-Gov hackathon, a memorandum on cooperation was signed between UATE, represented by its Executive Director Karen Vardanyan, and the “Hay Tech” Cybersecurity Center Foundation, represented by the director Levon Petrosyan, aimed at ensuring the Armenian cybersecurity processes.
Let us note, that the Bug Bounty: e-Gov hackathon was held on June 28-29, 2019 by the UATE and the ArmSec foundation. The hackathon supporters are the “Hay Tech” Cybersecurity Center foundation, Ucom, VXSoft, Grant Thornton Armenia and 1Guard.