Հայտնի են պետական էլ. կառավարման համակարգերի տեղեկատվական ավտանգության հաքաթոնի արդյունքները
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) ռազմավարության «Պետությունը՝ որպես պատվիրատու» (e-Gov) ուղղության աշխատանքների շրջանակում ԱՏՁՄ-ն և միության անդամ ArmSec հիմնադրամը նախաձեռնել են Bug Bounty: e-Gov հաքաթոն՝ բացահայտելու ևմշակելու ՀՀ-ում գործող պետական էլ. կառավարման համակարգերի տեղեկատվական անվտանգության խոցելիություններն ու դրանց լուծման հնարավորությունները:
Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնն անցկացվել է «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոնում 6 թիմի (շուրջ 30 մասնագետների) մասնակցությամբ և տևել է 20 ժամ: Պետական համակարգի խոցելիություններ հայտնաբերած լավագույնների եռյակում են NGG, Հայդուկ և Bug Hunters թիմերը: Մրցանակային ֆոնդը կազմում է 2000 դոլարին համարժեք դրամ, որը սահմանել են հաքաթոնի աջակիցներ VXSoft և Grant Thornton Armenia ընկերությունները: ԱՏՁՄ անդամ` Grant Thornton Armenia ընկերություն ապահովում է նաև պրակտիկայի հնարավորություն:
«Սա թերևս պետության և «սպիտակ գլխարկով» հաքերների համագործակցության` համակարգի տեստավորման ու խնդիրների բացահայտման առաջին նախադեպն է այս ձևաչափով», - նշում է Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Ucom ընկերությունը մեծագույն պատրաստակամությամբ է աջակցել e-Gov հաքաթոնի իրականացմանը, որի գաղափարը դեռ տարիներ առաջ էր ձևավորվել հայաստանյան ՏՀՏ համայնքում: Այս կարևոր նախագծում ամբողջական տեխնիկական աջակցությամբ ենք հանդես գալիս` տրամադրելով ամպային լուծումներ, ինտերնետ և այլն», - Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
«Մենք գտնվում ենք հիբրիդային տիպի պատերազմի պայմաններում և կարևոր է հաղթել մարտի բոլոր դաշտերում՝ այդ թվում տեղեկատվական ազդեցության և կիբեռանվտանգության ոլորտներում», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնի շրջանակում ԱՏՁՄ-ի` ի դեմս գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի և «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամի` ի դեմս տնօրեն Լևոն Պետրոսյանի միջև կնքվել է Հայաստանի կիբեռանվտանգությունն ապահովելու գործընթացներում համագործակցության մասին հուշագիր:
Նշենք, որ Bug Bounty: e-Gov հաքաթոնը անցկացվել է ԱՏՁՄ-ի և ArmSec հիմնադրամի կողմից հունիսի 28-ից 29-ը: Հաքաթոնի աջակիցներն են «Հայ տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոն հիմնադրամը, Ucom, VXSoft, Grant Thornton Armenia և 1Guard ընկերությունները։

Известны результаты хакатона по информационной безопасности эл. систем государственного управления
В рамках работ по направлению «Государство в качестве заказчика» (e-Gov) стратегии Союза компаний передовых технологий (СКПТ) СКПТ и член союза фонд ArmSec инициировали хакатон Bug Bounty: e-Gov, нацеленный на выявление уязвимостей в информационной безопасности действующих в РА государственных систем электронного управления и на разработку способов по их устранению.
Хакатон Bug Bounty: e-Gov был проведен в центре кибербезопасности «Ай тек» при участии 6 команд (около 30 специалистов) и длился около 20 часов. В тройке лучших команд, обнаруживших уязвимости в госсистеме, оказались команды NGG, Айдук и Bug Hunters. Призовой фонд составил 2000 долларов и был предоставлен поддерживающими хакатон компаниями VXSoft Grant и Thornton Armenia.
«Это, по всей вероятности, первый прецедент сотрудничества между государством и хакерами в «белых шляпах» в таком формате, направленное на тестирование и выявление проблем в системе», - отметил Самвел Мартиросян.
«Компания Ucom с большим энтузиазмом поддержала проведение хакатона e-Gov, идея которого еще много лет назад сформировалась в армянском сообществе ИКТ. В этом важном проекте мы предоставляем полную техническую поддержку посредством облачных решений, интернета и других возможностей», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Мы находимся в условиях гибридной войны, и важно побеждать по всем боевым фронтам, в том числе и в сферах информационного влияния и кибербезопасности», - сказал исполнительный директор СКПТ Карен Варданян.
В рамках хакатона Bug Bounty: e-Gov между СКПТ, в лице исполнительного директора Карена Варданяна, и армянским центром кибербезопасности фондом «Ай тек», в лице директора Левона Петросяна, был подписан меморандум о сотрудничестве в процессах обеспечения кибербезопасности.
Отметим, что хакатон Bug Bounty: e-Gov был проведен при организации СКПТ и фонда ArmSec с 28-ого по 29 июня. Хакатон прошел при поддержке армянского центра кибербезопасности фонда «Ай тек», а также компаний Ucom, Grant Thornton Armenia и 1Guard.