Վարչապետը հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին
01/07/2019 18:39
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպել է Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացրած Հայաստանի մասնագետների առաջին խմբի անդամներին:
Վարչապետը ողջունել է մարդասիրական առաքելության իրականացրած խմբի անդամներին և շնորհակալություն հայտնել նրանց՝ առաքելությունը բարեհաջող իրականացնելու համար:
«Այս տարվա փետրվարին ՀՀ կառավարությունը Սիրիա մարդասիրական առաքելություն ուղարկելու վերաբերյալ շատ կարևոր որոշում կայացրեց, որն, իհարկե, բազում քննարկումների առիթ դարձավ՝ ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, աշխարհաքաղաքական: Բայց, այնուամենայնիվ, ուզում եմ ընդգծել, որ այդ առաքելության ամենակարևոր և թերևս միակ բովանդակային կողմը դա մարդասիրական առաքելությունն է», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ այս առաքելությունը նույնիսկ պատմական է համարում, որովհետև այն մեր ազգային հարգանքի, տուրքի մատուցումն է Սիրիայի ժողովրդին, ովքեր 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր հայրենակիցներին ապաստան են տվել:
«Կարծում եմ, որ այս պատկերը շատ կոնկրետ արտահայտում է այն մեծ բարոյական և պատմական առաքելությունը, որ դուք և ձեր դեմքով և նաև մեր այս պահին այնտեղ գտնվող առաքելության ներկայացուցիչների տեսքով Հայաստանի Հանրապետությունն իրականացնում է», - ասել է գործադիրի ղեկավարը:
Վարչապետը ներկայացրել է առաքելության ընթացքում արձանագրված արդյունքը՝ թվերով. այս ընթացքում, հայաստանյան առաքելության կողմից ականազերծվել է, մասնավորապես, 27 հազար 510 քմ տարածք, վիրաբուժական օգնություն է ցուցաբերվել 241 հիվանդի, թերապևտիկ բնույթի բուժօգնություն է ցուցաբերվել 626 քաղաքացու, իրականացվել է 1067 կլինիկա-լաբորատոր հետազոտություն:
«Սրանք իսկապես թվեր են, որոնց արժեքն առաջին հերթին գիտեն այս թվերի հետևում կանգնած մարդիկ, այն մարդիկ, ում կյանքի որակը որոշակի փոփոխություն է կրել այդ առաքելության կատարման ընթացքում: Իհարկե, մեր առաքելության մեջ շատ կարևոր տեղ է զբաղեցնում նաև Հալեպի մեր հայրենակիցների անվտանգության ապահովումը, նաև Հալեպի հայկական մշակութային ժառանգության անվտանգության ապահովումը: Սա նաև խորհրդանիշն է այն բանի, որ Հայաստանի Հանրապետությունն, ի վերջո, տեր է հայ ժողովրդի թողած մշակութային ժառանգությանը ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունում, այլև նրա տարածքից դուրս», - շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է նաև, որ շատ բարձր է գնահատում այն աջակցությունը, որ այս առաքելության իրականացման ընթացքում ցուցաբերել է Ռուսաստանի Դաշնությունը:
«Եվ շատ կարևոր եմ համարում, որ բոլորովին վերջերս Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանից ստացել է պաշտոնական նամակ, որով Միացյալ ազգերի կազմակերպությունը Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհակալություն է հայտնում Սիրիայում հումանիտար առաքելություն իրականացնելու կապակցությամբ: Սկսած սիրիական ճգնաժամի ծագումից, բռնկումից, Հայաստանի Հանրապետությունն անտարբեր չի եղել Սիրիայի բարեկամ ժողովրդի և պետության ճակատագրի նկատմամբ: Այս ընթացքում 2016թ., 2017թ., 2018թ. Հայաստանի Հանրապետությունը հումանիտ ար օգնություն է ուղարկել Սիրիա, և մենք, իհարկե, մեր դիրքորոշումը շատ հստակ ենք գծագրել, մենք Սիրիային և նրա ժողովրդին ցանկանում ենք խաղաղ կյանք, ցանկանում ենք, որպեսզի ճգնաժամն օր առաջ հաղթահարվի և ցանկանում ենք, որ սիրիացի ժողովուրդն օր առաջ վերադառնա խաղաղ կյանքի», - նշել է գործադիրի ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շնորհակալություն է հայտնել մարդասիրական առաքելություն իրականացրած խմբի անդամներին և հաջողություն մաղթել այս պահին Սիրիայում առաքելություն իրականացնող մեր հայրենակիցներին, բժիշկ մասնագետներին, սակրավորներին, մյուս մասնագետներին:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ ահա այս վերաբերմունքը և դիրքորոշումը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության, սիրիացի բարեկամ ժողովրդի նկատմամբ չի փոխվելու, և մենք ամեն ինչ կանենք մեր աջակցությունը ցուցաբերելու ճգնաժամի կարգավորմանը, առաջին հերթին ես նկատի ունեմ հումանիտար ճգնաժամը, որովհետև ինչպես արդեն ասացի, մեր առաքելությունը մարդասիրական առաքելություն է», - ասել է վարչապետը:

Премьер-министр встретился с членами первой группы специалистов, осуществляющих гуманитарную миссию в Сирии
01/07/2019 19:32
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня встретился с членами первой группы специалистов, осуществляющих гуманитарную миссию в Сирии.
Премьер приветствовал членов группы и поблагодарил за успешную гуманитарную миссию в Сирии.
«В феврале этого года правительство Армении приняло очень важное решение об отправке в Сирию гуманитарной миссии, которое, конечно, стало поводом многочисленных внутриполитических, внешнеполитических, геополитических обсуждений. Однако, тем не менее, хочу подчеркнуть, что самая важная и, пожалуй, единственная содержательная сторона этой миссии в том, что это гуманитарная миссия», - сказал Никол Пашинян."
Он подчеркнул, что считает эту миссию даже исторической, поскольку она воздает дань нашего национального уважения народу Сирии, который предоставил убежище нашим соотечественникам, спасшимся от Геноцида армян 1915 года.
«Считаю, что эта картина очень конкретно выражает ту большую моральную и историческую миссию, которую осуществляет Республика Армения в вашем лице, а также в лице находящихся там в данный момент виде представителей миссии», - сказал глава правительства.
Премьер-министр представил зафиксированный в ходе миссии результат в цифрах: армянской миссией разминировано в частности 27 тысяч 510 квадратных метров территории, оказана хирургическая помощь 241больному, терапевтическая помощь – 626 гражданам, проведено 1067 клинико-лабораторных исследований.
«Это реальные цифры, ценность которых в первую очередь знают люди, стоящие за этими цифрами, люди, качество жизни которых претерпело определенное изменение в ходе выполнения этой миссии. Конечно, важное место в нашей миссии занимает также обеспечение безопасности наших соотечественников в Алеппо, а также обеспечение безопасности армянского культурного наследия в Алеппо. Это также символизирует тот факт, что Республика Армения, наконец, является хозяином не только оставленного армянским народом культурного наследия в Армении, но и за его пределами», - отметил Никол Пашинян.
Премьер отметил, что очень высоко оценивает ту поддержку, которую оказала Россия в ходе выполнения этой миссии.
«И считаю очень важным, что совсем недавно министерство обороны Армении получило из штаб-квартиры ООН официальное письмо, которым Организация Объединенных Наций выражает Армении благодарность в связи с осуществлением гуманитарной миссии в Сирии. Начиная с момента возникновения сирийского кризиса, Республика Армения не оставалась безразличной к судьбе дружественного сирийского народа и государства. За этот период Республика Армения направляла в Сирию гуманитарную помощь в 2016г., 2017г., 2018г. И мы, конечно, очень четко обозначили нашу позицию, мы желаем Сирии и ее народу мира, чтобы кризис был преодолен как можно раньше, чтобы сирийский народ как можно раньше вернулся к мирной жизни», - отметил глава правительства.
Никол Пашинян вновь поблагодарил членов группы и пожелал успехов нашим соотечественникам, которые сейчас осуществляют гуманитарную миссию в Сирии – врачам, саперам и другим специалистам.