Արարատ Միրզոյանը Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան
Հուլիսի 1-2-ը Մոսկվայում ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային ֆորումի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Ըստ աղբյուրի, Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բազմամյա բարեկամության եւ փոխադարձ վստահության վրա, ինչը լավ հիմք է երկու երկրների միջեւ համագործակցության հեռանկարային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր պաշտոնակցին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Սեսիլիա Բոտինոն տեղեկացրել է, որ ընտրվելուց հետո արդեն իսկ հասցրել է հանդիպել հայ համայնքի հետ, որը մեծ դեր ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Նա նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանում ամեն տարի իրականացվում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել ուրուգվայցի գործընկերներին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ունեցած դիրքորոշման համար: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն իսկ ձեւավորվել է Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խումբը՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս ակտիվ գործունեություն կծավալի:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հայ խորհրդարանականների հետ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ մոտ օրերս Հայաստանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության բացումը եւս նոր զարկ կտա երկու երկրների միջեւ բազմոլորտ հարաբերություններին:

Ararat Mirzoyan Meets with President of House of Representatives of Uruguay Cecilia Bottino
Within the framework of the International Forum ”Development of Parliamentarism” going on in Moscow on July 1-2 the President of the National Assembly of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan met with the President of the House of Representatives of the Oriental Republic of Uruguay Cecilia Bottino.
Welcoming his Uruguayan colleague, the President of the National Assembly has underlined that the relations between Armenia and Uruguay are based on the friendship of many years and mutual trust, which is a good basis for calling into life perspective programmes of cooperation between two countries. Ararat Mirzoyan congratulated his colleague on being elected President of the House of Representatives.
Cecilia Bottino has informed that after being elected she has already had managed to meet with the Armenian community in Uruguay, which has a great role in the public-political life. She has noted that every year in the parliament of Uruguay events dedicated to the memory of the Armenian Genocide victims.
The President of the Armenian Parliament thanked his colleagues of Uruguay for their position in the Nagorno Karabakh issue. Ararat Mirzoyan informed that Armenia-Uruguay Friendship Group had already been in the National Assembly of the seventh convocation, expressing hope that the latter would actively work.
The President of the House of Representatives of Uruguay expressed readiness of cooperation with the Armenian colleagues, noting that recently the opening of the Chief Consulate of Uruguay to Armenia would give new impetus to the relations in many spheres between the two countries.