Արարատ Միրզոյանը Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահին հրավիրել է Հայաստան
Հուլիսի 1-2-ը Մոսկվայում ընթացող «Պառլամենտարիզմի զարգացում» միջազգային ֆորումի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Սեսիլիա Բոտինոյի հետ, տեղեկացնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Ըստ աղբյուրի, Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանի եւ Ուրուգվայի միջեւ հարաբերությունները հիմնված են բազմամյա բարեկամության եւ փոխադարձ վստահության վրա, ինչը լավ հիմք է երկու երկրների միջեւ համագործակցության հեռանկարային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է իր պաշտոնակցին Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ:
Սեսիլիա Բոտինոն տեղեկացրել է, որ ընտրվելուց հետո արդեն իսկ հասցրել է հանդիպել հայ համայնքի հետ, որը մեծ դեր ունի երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում: Նա նշել է, որ իր երկրի խորհրդարանում ամեն տարի իրականացվում են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառումներ:
Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը շնորհակալություն է հայտնել ուրուգվայցի գործընկերներին Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ունեցած դիրքորոշման համար: Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովում արդեն իսկ ձեւավորվել է Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խումբը՝ հույս հայտնելով, որ վերջինս ակտիվ գործունեություն կծավալի:
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հայ խորհրդարանականների հետ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ մոտ օրերս Հայաստանում Ուրուգվայի գլխավոր հյուպատոսության բացումը եւս նոր զարկ կտա երկու երկրների միջեւ բազմոլորտ հարաբերություններին:

Арарат Мирзоян пригласил председателя Палаты представителей Уругвая посетить Армению
Председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян в рамках проходящего 1-2 июля в Москве международного форума «Развитие парламентаризма» встретился с председателем Палаты представителей Восточной Республики Уругвай Сесилией Боттино, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя коллегу, спикер Национального Собрания подчеркнул, что отношения между Арменией и Уругваем основаны на многолетней дружбе и взаимном доверии, что является хорошей базой для претворения в жизнь перспективных программ сотрудничества между двумя странами. Арарат Мирзоян поздравил своего партнера с избранием председателем Палаты представителей.
Сесилия Боттино сообщила, что после избрания уже успела встретиться с армянской общиной, которая играет весомую роль в общественно-политической жизни страны. Она отметила, что в парламенте Уругвая ежегодно проводятся мероприятия в память жертв Геноцида армян.
Спикер парламента Армении поблагодарил уругвайских коллег за позицию по нагорно-карабахской проблеме. Арарат Мирзоян проинформировал, что в парламенте седьмого созыва уже сформирована группа дружбы Армения – Уругвай, выразив надежду на ее активную деятельность.
Председатель Палаты представителей Уругвая выразила готовность к сотрудничеству с армянскими парламентариями, отметив, что открытие в Армении в ближайшие дни генерального консульства Уругвая придаст новый импульс многогранным отношениям двух стран.