Եվրախորհրդարանը չկարողացավ նախագահ ընտրել քվեարկության առաջին փուլում
Եվրախորհրդարանի ղեկավարի պաշտոնի համար առաջադրված չորս թեկնածուներից ոչ մեկին չի հաջողվել ձայների բացարձակ մեծամասնություն հավաքել, ինչի պատճառով հայտարարվել է քվեարկության երկրորդ փուլ:
Այդ մասին են վկայում չորեքշաբթի կայացած քվերակության արդյունքները:
Ընդամենը հաշվարկվել է 662 քվե: Ըստ որում, լավագույն արդյունքը գրանցել է իտալացի թեկնածու Դավիթ Սասոլին՝ հավաքելով 325 քվե, ինչը պակաս է 50 տոկոս + 1 քվեից, որն անհրաժեշտ է առաջին փուլում հաղթանակի համար:
«Ոչ ոք բացարձակ մեծամասնություն չհավաքեց, հայտարարվել է երկրորդ փուլ», - նշել է Եվրախորհրդարանի նախագահի պաշտոնից հեռացող Անտոնիո Տայանին:

Европарламент не смог выбрать председателя в первом раунде голосования
Ни одному из четырех выдвинутых на пост главы Европарламента кандидатов не удалось набрать абсолютного большинства голосов, в связи с чем был объявлен второй раунд голосования. Об этом свидетельствуют результаты голосования, состоявшегося в среду утром.
Всего было учтено 662 голоса. При этом лучший результат продемонстрировал итальянский кандидат Давид Сассоли, набрав 325 голосов, что составляет менее 50% + 1 голос, необходимых для победы в первом туре.
"Никто не набрал абсолютного большинства, объявлен второй раунд", - отметил уходящий с поста председателя ЕП Антонио Таяни.