Կարևոր է, որ Ֆրանսիան ձեռնպահ մնա Ադբրեջանի հետ որևէ համագործակցությունից, որը կարող է  խաթարել ռազմական բալանսն ու խաղաղությունը. ՀՀ ԱԳՆ
03/07/2019 12:47
Կարևոր է, որ Ֆրանսիան ձեռնպահ մնա Ադբրեջանի հետ որևէ համագործակցությունից, որը կարող է խաթարել ռազմական բալանսն ու խաղաղությունը. ՀՀ ԱԳՆ
Տարածաշրջանում սպառազինության ու մրցավազքի առնչությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ն մշտապես նշել է, որ հետամուտ է լինելու այդ հարցին, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե Ադրբեջանը պատրաստվում է զենք գնել Ֆրանսիայից։
«Այդ հարցը մշտապես բարձրացնում ենք ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում», - ասաց նա։
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այս դեպքին, Աննա Նաղդալյանն ասաց, որ Ֆրանսիա-Ադրբեջան հարաբերությունները, որոնք վերաբերում են ռազամաարդյունաբերական ոլորտին, մշտապես ՀՀ ԱԳՆ-ի ուշադրության կենտրոնում են։
Նա հիշեցրեց Ֆրանսիայի նախագահի խոսքերը, որն ասել էր, թե Ֆրանսիան միակ երկիրն է, որը խստորեն պահպանում է էմբարգոյի իր պարտականությունները ու, որ Ֆրանսիան երբեք Ադրբեջանին չի վաճառի զենք, որը կարող է օգտագործվել Արցախում։
«Կարևոր է, որ Ֆրանսիան իսկապես հետամուտ լինի այս հարցում ու ձեռնպահ մնա Ադբրեջանի հետ որևէ համագործակցությունից, որը կարող է խաթարել տարածաշրջանում ռազմական բալանսն ու խաղաղությունը», - ասաց Աննա Նաղդալյանը։

It is important for France to refrain from military-industrial cooperation with Azerbaijan: Armenia’s MFA
03/07/2019 14:40
Armenian Foreign Ministry has always stated its position over the race of ammunition in the region, spokesperson Anna Naghdalyan told the reporters today, referring to the information that Azerbaijan is planning to buy weapon from France.
“We have always been raising this issue both during bilateral meetings and in multi-sided platforms,” Naghdalyan said.
As to concretely this case, Anna Naghdalyan said that the military-industrial cooperation between France and Azerbaijan is always in the focus of the Armenian Foreign Ministry.
The spokesperson reminded the words of the French president’s that France is the only country which strictly follows its embargo commitments and that France will never sell weapon to Azerbaijan for it to use it against Artsakh.
“It is important for France to really keep its commitment and restrain from any cooperation with Azerbaijan which may undermine the military balance and peace in the region,” Naghdalyan said.