Գերակա նպատակը՝ բանակցություններում Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածության ամրապնդումն է
Մնացականյանը կարևորել է նման ձևաչափով կանոնավոր հանդիպումների անցկացումը, ինչը լավ հնարավորություն է ընձեռում հանգամանալից անդրադառնալու, գնահատելու Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացի ներկա փուլը և ուղենշելու հետագա քայլերը:
«Սա արտահայտում է մեր գերակա նպատակը. Լեռնային Ղարաբաղի ներգրավվածության ամրապնդումը, որի ապահովումն առաջին օրվանից եղել է մեր նպատակը։ Սա շատ պրակտիկ, պրագմատիկ նպատակ է, որովհետև եթե մենք իրապես ցանկանում ենք խաղաղ կարգավորման մեջ գործնական շարժում, այս հիմնախնդրի հիմնական սուբյեկտի ներգրավվածությունը մնում է կարևոր», - նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարարը:
Հայաստանի և Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին առնչվող մի շարք հարցերի։ Երկուստեք ընդգծվել է խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար նպաստավոր մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ իրական քայլերի ձեռնարկումը։
Զոհրաբ Մնացականյանը և Մասիս Մայիլյանը անդրադարձել են տարբեր ոլորտներում երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը և միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ երկուստեք քայլերի ձեռնարկմանը։
Կողմերը նաև ստորագրել են Հայաստանի և Արցախի արտգործնախարարությունների միջև խորհրդակցությունների պլան, որը նախատեսում է 2019-2020 թթ. անցկացնել կանոնավոր խորհրդակցություններ արցախյան հիմնախնդրի և արտաքին քաղաքական հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:

Приоритетная цель – укрепление вовлеченности Нагорного Карабаха в переговоры
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился в Степанакерте с министром иностранных дел Республики Арцах Масисом Маиляном.
Мнацаканян отметил важность проведения регулярных встреч в таком формате, что предоставляет хорошую возможность обстоятельно обратиться, оценить нынешний этап процесса мирного урегулирования карабахского конфликта и обозначить дальнейшие шаги.
«Это отражает нашу приоритетную цель – укрепление вовлеченности Нагорного Карабаха, обеспечение которого было нашей целью с первого дня. Это очень практичная, прагматичная цель, поскольку если мы действительно хотим достичь практического прогресса в мирном урегулировании, вовлеченность основного субъекта этого конфликта остается важной», отметил глава МИД Армении.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Арцаха обратились к ряду вопросов, касающихся процесса мирного урегулирования карабахского конфликта. Стороны подчеркнули важность принятия реальных шагов в направлении формирования благоприятной атмосферы для продвижения мирного процесса.
Зрграб Мнацаканян и Масис Маилян обратились также к сотрудничеству внешнеполитических ведомств двух стран в различных сферах и активизации двухсторонних шагов в направлении расширения вовлеченности Арцаха в международные процессы.
Стороны также подписали план консультаций между министерствами иностранных дел Армении и Арцаха, который предусматривает проведение в 2019-2020гг. регулярных консультаций вокруг вопроса Арцаха и представляющих внешнеполитический интерес вопросов.