Վրաստանում վթարից տուժած 3 քաղաքացի շտապօգնության մեքենաներով տեղափոխվում են ՀՀ. առավել ծանր վիճակում գտնվողները կտեղափոխվեն ուղղաթիռով
08/07/2019 09:40
Առավոտյան Թբիլիսիից վերադարձած ԱԻ փոխնախարար Արմեն Հարությունյանի տեղեկատվությամբ Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժած երեք քաղաքացիները տեղափոխվում են Հայաստան:
Ըստ պայմանավորվածության՝ ժամը 10:00-ին հայ-վրացական սահմանից շտապօգնության ավտոմեքենաներով տուժածները կտեղափոխվեն համապատասխան բժշկական կենտրոններ:
Առողջական վիճակից կախված՝ մյուս երկու առավել ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիները Հայաստան կտեղափոխվեն ուղղաթիռով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ին, ժամը 08:10-ին Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացվել, որ ժամը 06։00-ի սահմաններում Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհի 100-րդ կմ-ին «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենան (վարորդ՝ Ա.Մ., 1977 թ.) բախվել է արգելապատնեշին և բռնկվել։
Ավտոմեքենայից դուրս հայտնաբերվել են Ռ.Հ.-ի (1979 թ.), Ա.Մ.-ի (2008 թ.) և Է.Մ.-ի (2003 թ.) դիերը:
ՃՏՊ-ի հետևանքով տուժածներ Ա.Մ.-ն (1977 թ.), Ռ.Մ.-ն (2006 թ.), Մ.Մ.-ն (1988 թ.), Լ.Մ.-ն (2002 թ.) և Մ.Մ.-ն (2005 թ.) հոսպիտալացվել են Քարելիի և Գորիի բժշկական կենտրոններ:
Բժշկական կենտրոններից ստացված նախնական տեղեկության համաձայն՝ Մ.Մ.-ն (31 տ.) գտնվում է Գորիի ԲԿ-ում, որտեղ բժիշկները տուժածի առողջական վիճակը գնահատել են միջին ծանրության, իսկ Լ.Մ.-ն և Մ.Մ.-ն տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ, որտեղ նրանց առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր:
Քարելիի ԲԿ-ում գտնվող Ա.Մ.-ի և Ռ.Մ.-ի առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր, վերջիններս նույնպես տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ:

Трое пострадавших в ДТП в Грузии граждан будут доставлены в Армению
Трое пострадавших вследствие ДТП в Грузии граждан будут перевезены в Армению, сообщил заместитель министра по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Арутюнян, который сегодня утром вернулся из Тбилиси.
Согласно договоренности, в 10:00, с армяно-грузинской границы на машинах скорой помощи пострадавших доставят в соответствующие медицинские центры. В зависимости от состояния здоровья, двое находящихся в более тяжелом состоянии граждан Армении будут доставлены в Армению на вертолете.
Напомним, 7 июля в 08:10, из департамента ЧС МВД Грузии поступила информация о том, что примерно в 06:00 на 100 километре автотрассы Тбилиси – Сенак – Леселидзе автомобиль марки Mercedes (водитель А.М., 1977 г.р.) врезался в ограждение и загорелся.
В результате аварии погибли 3 человека, 5 получили травмы различной степени тяжести и были госпитализированы в медицинские центры Карели и Гори.
Согласно полученным из медицинских центров предварительным данным, один пострадавший (М.М.) находится в медицинском центре Гори, где врачи оценили его состояние как средней тяжести, а двое (Л.М. и М.М.) перевезены в медицинские центры Тбилиси, где их состояние оценивается как тяжелое.
Состояние двоих находящихся в медицинском центре Карели пострадавших (А.М. и Р.М.) оценивается как тяжелое, они также перевезены в медицинские центры Тбилиси.