Պարզվում են վեց մարդու մահվան պատճառ դարձած Արարատ-Երասխավան ճանապարհին ավտոպատահարի հանգամանքները
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում քննություն է տարվում՝ վեց մարդու մահվան պատճառ դարձած ավտովթարի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության ևհասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019 թվականի հուլիսի 6-ին՝ժամը 15:00-ի սահմաններում,  Երևան-Մեղրի ավտոճանապարհի 54-րդ կիլոմետրի հատվածում՝ Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի ՈԿՖ Բանավանի կամրջի վրա, միմյանց են բախվել «ԳԱԶԵԼ», «Տոյոտա Հիլուքս» և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաները, որի արդյունքում հրդեհ է բռնկվել «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայում, այնուհետև հրդեհը տարածվել է «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի և «ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենաներում, ինչի հետևանքով ստացած այրվածքներից «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և վերջինիս հինգ ուղևորները տեղում մահացել են, «ԳԱԶԵԼ»-ում գտնվող մյուս ուղևորները, ինչպես նաև «Տոյոտա Հիլուքս» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը և ուղևորները՝ ընդհանուր թվով 11 մարդ, մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել բժշկական կենտրոններ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Որոշում է կայացվել՝ քրեական գործի նախաքննությունը քննչական խմբին հանձնարարելու մասին:
Կատարված դեպքի վայրի զննությամբ «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահից հայտնաբերվել է 6 այրված դի. զննությամբ պարզվել է, որ 6 դիերից մեկն արական սեռի է, հինգը՝ իգական:
Վթարի հետևանքով այրված դիերը ներկայացվել են ճանաչման, որի արդյունքում պարզվել է, որ արական սեռի դին հանդիսանում է Արարատի մարզի Արարատ գյուղի բնակիչ, «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդը՝ ծնված 1962 թվականին, իգական սեռի դիերը հանդիսանում են Արմաշ գյուղի բնակչուհիներ՝ ծնված 1965թ. և 2003թ, Սուրենավան գյուղի բնակչուհիներ՝ ծնված 1996թ., 1999թ., մեկ իգական սեռի դիակի ինքնությունը դեռևս պարզված չէ:
Ինքնությունը չպարզված դիակից վերցվել է արյան նմուշ և նշանակվել դատագենետիկական փորձաքննություն: Նշանակվել են դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ:
Պարզվել են նաև «ԳԱԶԵԼ» մակնիշի ավտոմեքենայի՝ այրվածքներ ստացած ևս յոթ ուղևորների ինքնությունը, ովքեր հանդիսանում են Սուրենավան գյուղի երեք բնակիչներ՝ ծնված 1984թ., 1991թ. և 2007թ., Երասխ գյուղի երկու բնակիչներ՝ ծնված 1999թ. և 2004թ., և մեկ  Արարատ քաղաքի երկու բնակիչներ՝ ծնված 1977 և 2006թթ.: Նրանցից երեքի վիճակը գնահատվում է ծայրահեղ ծանր:
Ինչ վերաբերում է մյուս տրանսպորտային միջոցներում դեպքի պահին գտնված անձանց, տեղեկացնում ենք, որ տեղի ունեցած ավտոպատահարի արդյունքում տուժել են «Տոյոտա Հիլուքս»  մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդ, Երևան քաղաքի՝ 1956թ. ծնված բնակիչը, ինչպես նաև՝ երեք ուղևորները՝ Երևան քաղաքի 1953թ. ծնված բնակիչը և Վայք քաղաքի երկու բնակիչները՝ ծնված 2011 և 1973թթ.:
«ՎԱԶ 21063» մակնիշի ավտոմեքենայի՝ 1998թ. ծնված վարորդի ու վերջինիս ուղևորը՝  ծնված 1996թ., վնասվածքներ չեն ստացել:
Վթարի ենթարկված երեք ավտոմեքենաները տեղափոխվել են ոստիկանության հատուկ պահպանվող տարածք:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են անհետաձգելի մի շարք քննչական գործողություններ՝ առգրավվել են վնասվածքներ ստացած անձանց հագին  դեպքի  պահին եղած հագուստները, ստուգվել է վարորդների սթափությունը, և համաձայն զննության արդյունքների՝ «ՎԱԶ 21063»-ի և «ՏոյոտաՀիլուքս»-ի վարորդներն ավտոմեքենաները վարել են սթափ վիճակում, հարցաքննվել են վնասվածք ստացած անձիք և ականատես վկաներ:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, ինչպես նաև՝ դատահրդեհատեխնիկական և դատաավտոտեխնիկական  համալիր փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհարժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ վթարի բոլոր հանգամանքները պարզելու, ցուցմունքներում մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ:

СК Армении выясняет обстоятельства ДТП на трассе Арарат – Ерасхаван
В следственном отделе Веди следственного управления Следственного комитета Армении по Араратской области  проводится расследование для установления обстоятельств ДТП, ставшего причиной гибели шести человек, сообщает пресс-служба СК Армении.
Согласно информации, 6 июля, около 15:00 на 54-ом километре автотрассы Ереван-Мегри, на мосту Банаван в городе Арарат, столкнулись автомобили марок «Газель», «Toyota Hilux» и «ВАЗ-21063». В результате аварии в микроавтобусе «Газель» произошло возгорание, после чего огонь перекинулся  на «Toyota Hilux» и «ВАЗ-21063». Вследствие чего от полученных ожогов водитель «Газели» и пятеро пассажиров скончались на месте, остальные находившиеся в микроавтобусе пассажиры,  а также водитель автомобиля марки «Toyota Hilux» и пассажиры (в целом – 11 человек) с травмами различной степени тяжести были госпитализированы в медицинские центры.
По факту вединским следственным отделом следственного управления СК РА по Араратской области возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 242 УК Армении. Принято решение о поручении расследования дела следственной группе.
При осмотре места происшествия в салоне автомобиля марки «Газель» обнаружены обгоревшие тела одного мужчины и пятерых лиц женского пола.
Обгоревшие вследствие аварии тела переданы на опознание, в результате чего выяснилось, что скончавшийся мужчина 1962 года рождения – водитель автомобиля марки «Газель». Установлено, что в результате аварии погибли жительницы села Армаш 1965 г.р. и 2003 г. р., а также жительницы села Суренаван 1996 г.р. и 1999 г.р. Личность еще одной погибшей не установлена.  Взяты образцы крови, назначена судебно-генетическая экспертиза. Назначена также судебно-медицинская экспертиза трупа.
Установлены также личности 7 человек, получивших ожоги в результате возгорания в микроавтобусе «Газель». Ими оказались трое жителей Суренавана 1984 г.р., 1991 г.р. и 2007 г.р., двое жителей села Ерасх – 1999 г.р. и 2004 г.р. и двое жителей города Арарат 1977 г.р. и 2006 г.р., состояние троих из них оценивается как крайне тяжелое.
Что касается лиц, находящихся в других транспортных средствах в момент инцидента, в результате ДТП пострадали также водитель «Toyota Hilux», житель Еревана 1956 г.р., а также трое пассажиров – житель Еревана 1953 г.р. и двое жителей города Вайк 2011 г.р. и 1973 г.р.
Водитель «ВАЗ-21063» 1998 г.р. и  его пассажир 1996 г.р. не пострадали. Все три попавшие в ДТП машины эвакуированы на специально охраняемую территорию полиции.
В ходе предварительного следствия проведен ряд неотложных следственных действий, изъята одежда, которая была на пострадавших в момент происшествия, проведена проверка водителей на трезвость, и, согласно результатам осмотра, водители «Toyota Hilux» и «ВАЗ-21063» вели автомобили в трезвом состоянии, допрошены пострадавшие и очевидцы.
Для установления имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств назначены экспертизы, в том числе судебно-медицинская, а также комплексная судебная пожарно-техническая и судебно-автотехническая экспертизы.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и другие процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств аварии и проверку указанных в показаниях обстоятельств.