Վրաստանում վթարից տուժած 3 քաղաքացի շտապօգնության մեքենաներով տեղափոխվում են ՀՀ. առավել ծանր վիճակում գտնվողները կտեղափոխվեն ուղղաթիռով
08/07/2019 09:40
Առավոտյան Թբիլիսիից վերադարձած ԱԻ փոխնախարար Արմեն Հարությունյանի տեղեկատվությամբ Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժած երեք քաղաքացիները տեղափոխվում են Հայաստան:
Ըստ պայմանավորվածության՝ ժամը 10:00-ին հայ-վրացական սահմանից շտապօգնության ավտոմեքենաներով տուժածները կտեղափոխվեն համապատասխան բժշկական կենտրոններ:
Առողջական վիճակից կախված՝ մյուս երկու առավել ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիները Հայաստան կտեղափոխվեն ուղղաթիռով:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 7-ին, ժամը 08:10-ին Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից տեղեկություն է ստացվել, որ ժամը 06։00-ի սահմաններում Թբիլիսի-Սենակ-Լեսելիձե ավտոճանապարհի 100-րդ կմ-ին «Mercedes» մակնիշի ավտոմեքենան (վարորդ՝ Ա.Մ., 1977 թ.) բախվել է արգելապատնեշին և բռնկվել։
Ավտոմեքենայից դուրս հայտնաբերվել են Ռ.Հ.-ի (1979 թ.), Ա.Մ.-ի (2008 թ.) և Է.Մ.-ի (2003 թ.) դիերը:
ՃՏՊ-ի հետևանքով տուժածներ Ա.Մ.-ն (1977 թ.), Ռ.Մ.-ն (2006 թ.), Մ.Մ.-ն (1988 թ.), Լ.Մ.-ն (2002 թ.) և Մ.Մ.-ն (2005 թ.) հոսպիտալացվել են Քարելիի և Գորիի բժշկական կենտրոններ:
Բժշկական կենտրոններից ստացված նախնական տեղեկության համաձայն՝ Մ.Մ.-ն (31 տ.) գտնվում է Գորիի ԲԿ-ում, որտեղ բժիշկները տուժածի առողջական վիճակը գնահատել են միջին ծանրության, իսկ Լ.Մ.-ն և Մ.Մ.-ն տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ, որտեղ նրանց առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր:
Քարելիի ԲԿ-ում գտնվող Ա.Մ.-ի և Ռ.Մ.-ի առողջական վիճակը գնահատվել է ծանր, վերջիններս նույնպես տեղափոխվել են Թբիլիսի քաղաքի ԲԿ-ներ:

Three Armenian citizens suffered in traffic accident in Georgia transported to Armenia in ambulance, those in grave conditions via helicopter
08/07/2019 10:21
Armenian’s deputy emergency situations minister Armen Harutyunyan who returned from Georgia reported that three citizens of Armenia suffered in the traffic accident in Georgia, on Tbilisi-Senak-Leselidze highway are being transported to Armenia.
According to the arrangement, they will be transported to Armenian medical establishments in ambulance from Armenian-Georgian border at 10 a.m. local time.
Those who suffered more serious injuries and are in grave condition will be transported via helicopters.
The accident took place on July 7. Georgia’s Home Affairs Ministry reported that at about 6 a.m. a Mercedes car crashed into a fence and burst into fire.
Corpses of three passengers were taken out, other five passengers were hospitalized in Georgia’s Kareli and Gori medical centers.
Doctors say the condition of one in Gori is of average gravity and the condition of two is grave and they were transported to Tbilisi medical centers.
The condition of two passengers in Kareli medical center has been assessed as grave. They too were transported to Tbilisi medical centers.