Ծանոթացել ենք նամակին, բայց չենք շտապում լուծումներով ու առաջարկներով հանդես գալ. Մակունցը՝ Վահե Գրիգորյանի նամակի մասին
09/07/2019 15:14
«Իմ քայլը» խմբակցությունը ՍԴ դատավորի համար կունենա նոր թեկնածու, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
«Աշխատում ենք այդ ուղղությամբ, այսօր՝ օրվա վերջում, կամ վաղը կունենանք թեկնածու», - ասաց Մակունցը:
Անդրադառնալով Վահե Գրիգոյանի նամակին՝ Մակունցը նշեց, որ խմբակցությունը դեռևս չունի դիրքորոշում այդ մասով.
«Խբակցությունն այս պահին չունի որոշում՝ ինչ ճանապարհային քարտեզով է շարժվելու, ծանոթացել ենք նամակին, բայց չենք շտապում լուծումներով ու առաջարկներով հանդես գալ: Չեմ բացառում, որ կընդունվի Վահե Գրիգորյանի առաջարկը և չեմ բացառում, որ մենք ինքներս լուծման տարբերակով հանդես կգանք», - ասաց Մակունցը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ խորհրդարանի կողմից Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելուց հետո Վահե Գրիգորյանը Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված իրավիճակը բնորոշել էր ճգնաժամային և նամակ գրել ՀՀ նախագահին, Ազգային ժողովին, կառավարությանը, դատավորների ընդհանուր ժողովին, ՍԴ անդամներին ու դատավորներին` նշելով ճգնաժամի հիմքերն ու պատճառները:

Мы ознакомились с письмом, но не спешим с решениями и предложениями – Лилит Макунц о письме Ваге Григоряна
09/07/2019 16:42
Фракция «Мой шаг» представит нового кандидата на пост судьи Конституционного суда, заявила сегодня журналистам в парламенте руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Мы работаем в этом направлении, сегодня в конце дня, или завтра, у нас будет кандидат», - сказала она.
Касаясь письма Ваге Григоряна, Лилит Макунц отметила, что у фракции пока нет позиции по этому вопросу.
«В данный момент у фракции нет позиции, по какой дорожной карте двигаться, мы ознакомились с письмом, но не спешим с решениями и предложениями. Не исключаю, что предложение Ваге Григоряна будет принято, не исключаю также, что мы выступим со своим вариантом решения», - сказала она.
Ранее сообщалось, что после избрания судье Конституционного суда Ваге Григорян охарактеризовал создавшуюся вокруг Конституционного суда ситуацию как кризисную и написал письмо президенту Армении, Национальному Собранию, правительству, Общему собранию судей, членам и судьям Конституционного суда, указав основания и причины кризиса.