Հայաստանի դրական դինամիկան նոր հնարավորություններ է ստեղծել մեր համագործակցության համար. Տուսկ
Հայաստանի դրական դինամիկան նոր հնարավորություններ է ստեղծել մեր համագործակցության համար, Երևանում այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը։
«Իմ այցելությունն ապացույց է այն կարևորության, որը Եվրամիությունը վերագրում է Հայաստանի և տարածաշրջանի հետ մեր հարաբերություններին։ Այսօրվա քննարկումները ընդգծեցին մեր գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ իրականացումը։ Սա հավակնոտ համաձայնագիր է, որը սատարում է Հայաստանի արդիականացմանը։ Եվրոպական միությունն այս համաձայնագրի իրականացման ուղղությամբ կշարունակի տեխնիկական և ֆինանսական օժանդակություն տրամադրել», - նշեց եվրոպացի բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Նրա խոսքով՝ ինքը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք են եղել օրենքի գերիշխանության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավուքնների հանդեպ հարգանքի հարցերում։

Armenia’s positive dynamics has created new opportunities for our cooperation, Council of Europe president Donald Tusk stated today at a joint news conference with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan.
“My visit is another proof of the importance the European Union attaches to the relations with Armenia and the region. Today’s discussions stressed the effective implementation of our partnership agreement,” he said, adding that it is an ambitious agreement supporting Armenia’s modernization.
“In the sidelines of the agreement the EU will continue providing technical and financial assistance to Armenia,” the European high ranking official said.
He said he and Armenia’s PM agreed that rule of law, fight against corruption and respect of human rights are priorities.