ԱՄՆ-ն դիտարկում է ԿԺԴՀ-ի դեմ պատժամիջոցների մեղմանցման հնարավորությունը
Միացյալ Նահանգները դիտարկում է Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ որոշ պատժամիջոցների դադարցեման հնարավորությունը՝ 12-ից 18 ամիս ժամկետով։ Որպես պայման՝ ԱՄՆ-ն նշում է Յոնբյոնի միջուկային կենտրոնի վերացումն ու ամբողջ միջուկային ծրագրի սառեցումը, հայտնում է «Yonhap» գործակալությունը՝ հղում անելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի մի աղբյուրի:
Հաղորդվում է, որ խոսքը վերաբերում է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցներին, որոնք սահմանափակում են ածխի և տեքստիլի արտահանումը ԿԺԴՀ-ից, որոնք երկրի համար եկամտի հիմնական աղբյուրն են: Ինչպես նշել է գործակալությունը, այդ միջոցները երկու երկրներին կօգնեն հասնել փոխզիջման՝ այս տարվա փետրվարին Վիետնամում նրանց երկրորդ գագաթնաժողովի ձախողումից հետո:
«Սպիտակ տունն աշխաքային խմբերի մակարդակով բանակցություններ սկսվելուց հետո ցանկանում է որոշել այն պայմանները, որոնց դեպքում կարող է սկսվել ԿԺԴՀ-ի միջուկազերծման գործընթացը», - նշել է աղբյուրն՝ ավելացնելով, որ պատժամիջոցների դադարեցման ժամկետը կարող է երկարացվել, եթե այդ գործընթացն առաջ գնա «լավ տեմպրով»:

США рассматривают возможность смягчения санкций против КНДР
США рассматривают возможность приостановки действия некоторых санкций в отношении Северной Кореи на срок от 12 до 18 месяцев при условии ликвидации ядерного центра Йонбён и замораживания всей ядерной программы. Об этом в четверг сообщает агентство Yonhap со ссылкой на источник в администрации президента США Дональда Трампа.
По его сведениям, речь идет о санкциях Совета Безопасности ООН, ограничивающих экспорт угля и текстиля из КНДР, - основной источник дохода для страны. Как отмечает агентство, данные меры помогут двум странам достичь компромисса после провала их второго саммита во Вьетнаме в феврале этого года.
"Белый дом после начала переговоров на уровне рабочих групп хочет определить условия, при которых может начаться процесс денуклеаризации КНДР", - отметил источник, добавив, что срок приостановки санкций может быть продлен, если данный процесс будет идти в "хорошем темпе".