Մակրոտնտեսական ցուցանիշները հիմք չեն տալիս մտածելու, որ կենսաթոշակների բարձրացման որոշումն արդարացված է. Տնտեսագետ
11/07/2019 18:05
Ընդհանուր առմամբ շատ լավ է, որ կառավարությունը պլանավորում է 2020 թվականի հունվարի 1-ից կենսաթոշակները 10 տոկոսով բարձրացնել, սակայն առկա մակրոտնտեսական ցուցանիշները բավարար հիմք չեն տալիս մտածելու, որ այդ որոշումն արդարացված է, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց տնտեսագետ Կառլեն Խաչատրյանը։
«Բայց սոցիալական խնդրի լուծման տեսանկյունից, անշուշտ, կառավարության որոշումը ողջունելի է», - ասաց նա։
Հարցին՝ որքա՞ն ծանր կանդրադառնա կենսաթոշակների բարձրացումը տնտեսության վրա՝ հաշվի առնելով, որ ըստ վիճակագրության՝ Հայաստանում տարեցների թիվը տարեցտարի աճում է, Կառլեն Խաչատրյանը պատասխանեց.
«Հիմք ընդունելով վերջին մեկ տարվա տնտեսական ցուցանիշները՝ մենք պետք է ամրագրենք, որ տնտեսության մեջ որևէ դրական տեղաշարժ չկա, զարգացումներն, ըստ էության, իներցիոն բնույթ են կրում։ Ավելին՝ առանձին ցուցանիշների մասով մենք ստաբիլ անկում ունենք։ Օրինակ՝ արտահանման ծավալներն ամեն ամիս, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նվազում են։ Ներմուծման ծավալները ևս ցածր են։ Այս տարվա 4 ամիսների կտրվածքով մոտ 3 անգամ օտարերկրյա ներդրումները նվազել են և այլն։
Այս բոլոր ցուցանիշները որոշակի ինդիկատորներ են, որոնք ցույց են տալիս, որ տնտեսությունում իրականում դրական տեղաշարժեր դեռևս չկան», - ասաց Կառլեն Խաչատրյանը՝ տեսակետ հայտնելով, որ հնարավոր է՝ կառավարությունը կենաթոշակների բարձրացման կարող է գնալ բյուջետային ծախսեր կրճատելու կամ վերաբաշխումներ իրականացնելու, ինչպես նաև հավելյալ արտաքին ռեսուրսներ ներգրավելու հաշվին։
Հիշեցնենք, որ կենսաթոշակները 10 տոկոսով բարձրացնելու մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։

Макроэкономические показатели не дают оснований думать, что решение о повышении пенсий оправдано – экономист
11/07/2019 19:22
В целом, очень хорошо, что правительство планирует с 1-го января 2020 года повысить пенсии на 10%, но зафиксированные макроэкономические показатели не дают достаточных оснований думать, что это решение оправдано. Такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Карлен Хачатрян.
«Однако с точки зрения решения социальных проблем, решение правительства, несомненно, приветствуется», - сказал он.
На вопрос, как отразится повышение пенсий на экономику, учитывая, что согласно статистике, в Армении с каждым годом растет число пенсионеров, Карлен Хачатрян ответил:
«Принимая за основание экономические показатели за последний год, мы должны констатировать, что в экономике нет какого-либо позитивного сдвига и развития, по сути, носят инерционный характер. Более того, по части отдельных показателей мы фиксируем стабильный спад. Например, объемы экспорта каждый месяц сокращаются по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Объемы импорта тоже низкие. В разрезе 4 месяцев этого года примерно в 3 раза сократились иностранные инвестиции и т.д.
Все эти показатели являются определенными индикаторами, которые демонстрируют, что в действительности положительного сдвига в экономике пока нет», - сказал Карлен Хачатрян.
Он выразил мнение, что возможно, правительство может пойти на повышение пенсий за счет сокращения или перераспределения бюджетных расходов, а также за счет привлечения дополнительных внешних ресурсов.
Напомним, о повышении пенсий на 10% заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.