2020-ի հունվարի 1-ից Հայաստանում 10 տոկոսով կբարձրանան կենսաթոշակները. Նիկոլ Փաշինյան
Երեկ կառավարությունը հաստատեց միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ շրջանակում որոշում կայացվեց, որ 2020 թվականի հունվարի մեկից Հայաստանում 10 տոկոսով կբարձրանան կենսաթոշակները», -  ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ որոշում է կայացվել նաև, որ կառավարությունը կփորձի միանգամից մեկ ծրագրի շրջանակում լուծել 1988 թվականի երկարաշարժի հետևանքով բնակարան կորցրած այն քաղաքացիների խնդիրները, որոնց նկատմամբ պետության ունեցած պարտավորությունները դե յուրե այս պահին արձանագրված են:
Վարչապետն ասաց, որ այս հարցի լուծման համար կտրամադրվի 3 միլիարդ դրամ:
«Ինչ վերաբերում է ծրագրերի մանրամասներին, դրանք նաև հետագա քննարկումների ընթացքում կհստակեցվեն», - ասաց նա:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ հունիսի 1-ից արդեն զինվորականների աշխատավարձերը բարձրացել է, նրանք արդեն ստանում են այդ աշխատավարձերը, իսկ սեպտեմբերի մեկից էլ կբարձրանա ուսուցիչների աշխատավարձը:
«Քննարկվեց նաև ավելի կարևոր խնդիր, մեր հիմնական խնդիրը հիմա՝ ունենալ բարձր տնտեսական աճի ցուցանիշների հասնելու ճանապարհային քարտեզ: Այդ խնդրի լուծման հիմնական միջոցը մենք տեսնում ենք վերամշակող արդյունաբերության, զբոսաշրջության զարգացման ուղղություններով», - ընդգծեց վարչապետը:
Նա Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին հանձնարարեց մինչև օգոստոսի 20-ը վերամշակող արդյունաբերության ձեռնարկությունների հետ ունենալ քննարկումներ:

С 1 января 2020 года в Армении на 10 процентов повысятся пенсии – Никол Пашинян
Правительство Армении накануне утвердило программу среднесрочных расходов, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
«Принято решение, что с 1-го января 2020 года в Армении будут повышены на 10 процентов пенсии», - отметил он.
По словам Никола Пашиняна, принято также решение, что правительство попытается сразу в рамках одной программы решить проблемы тех граждан, которые после землетрясения 1988 года остались без крова и в отношении которых в данный момент де-юре зафиксированы обязанности государства.
Премьер сказал, что на решение этого вопроса будет выделено 3 млрд. драмов.
«Что касается деталей программы, то они будут уточнены в ходе дальнейших обсуждений», - заявил он.
Премьер напомнил, что с 1 июня повышены зарплаты военнослужащих, они уже получают эти зарплаты, а с первого сентября будут повышены также зарплаты учителей.
«Был обсужден также более важный вопрос, сейчас наша основная задача в том, чтобы иметь дорожную карту достижения показателей высокого экономического роста. Мы видим основное решение этой задачи в развитии перерабатывающей промышленности, туризма», - сказал Пашинян.
Он поручил министру экономики Тиграну Хачатряну до 20-го августа провести обсуждение с представителями предприятий перерабатывающей промышленности.