Հայաստանի էներգահամակարգի դիվերսիֆիկացիայի մակարդակը բավարար է Իրանի դեմ պատժամիջոցների դեպքում խնդիրները չեզոքացնելու համար. Գրիգորյան (Տեսանյութ)
12/07/2019 14:31
Հայաստանի էներգետիկ համակարգի դիվերսիֆիկացիայի մակարդակն այնպիսին է. որ ցանկացած սցենարի դեպքում մեր ոլորտի պատասխանատուները լուծումներ կգտնեն, խորհրդարանում այսօր լրագրողներին ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, պատասխանելով հարցին, թե ԱՄՆ-ի՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու դեպքում հնարավո՞ր է Հայաստանը էներգետիկ խնդիրներ ունենա։
«Տեխնիկական ռիսկեր, իհարկե, գոյություն ունեն և չի կարելի ասել, թե բացարձակ ռիսկեր չկան։ Դրանք միշտ կան և որևէ կապ չունեն մեր հարաբերությունների հետ կամ ընդհանուր աշխարհաքաղաքական հարաբերությունների հետ։ Բայց կան մեխանիզմներ, որոնք այդ ռիսկերը զսպում են, և ես կարծում եմ, որ վերջին իրադարձությունը ցույց տվեց, որ մեր էներգետիկ համակարգը տեխնիկապես բավարար հագեցված է, որպեսզի որոշակի տեխնիկական շոկեր չեզոքացնի», - ասաց Մհեր Գրիգորյանը։

Уровень диверсификации энергетической системы Армении достаточен для нейтрализации рисков в случае санкций против Ирана – Мгер Григорян
12/07/2019 16:20
Уровень диверсификации энергетической системы Армении позволяет ответственным лицам сферы находить решения в случае любого сценария, заявил сегодня на брифинге в парламенте вице-премьер Мгер Григорян, отвечая на вопрос, может ли Армения столкнуться с энергетическими проблемами в случае применения со стороны США санкций против Ирана.
«Технические проблемы, конечно, существуют и нельзя сказать, что абсолютно нет рисков. Они есть всегда и никакой связи не имеют с нашими отношениями или общими геополитическими отношениями. Но есть механизмы, которые сдерживают эти риски, и я считаю, то последнее событие показало, что у нас достаточно технически оснащенная энергетическая система, чтобы нейтрализовать определенные техногенные шоки», - сказал Мгер Григорян.