ԱԱԾ-ն 10 օրում կներկայացնի էներգետիկ համակարգի խոշոր խափանման վերաբերյալ նախնական եզրակացությունը. Արթուր Վանեցյան
13/07/2019 10:32
Տասն օրվա ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը կներկայացնի էներգետիկ համակարգի խոշոր խափանման պատճառների վերաբերյալ նախնական եզրակացությունը, լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
«Եղել է էներգահամակարգի խոշոր խափանում և պետք է իրականացնել ստուգողական աշխատանքներ, որպեսզի պարզվի՝ դա եղել է միտումնավոր միջամտության արդյունքո՞ւմ, թե՞ եղել է տեխնիկական պատճառներով», - ասել է Վանեցյանը։
ԱԱԾ տնօրենն ընդգծել է՝ բոլոր վարկածները կստուգվեն, կնշանակվեն համապատասխան փորձաքննություններ։
«Նյութերի նախապատրաստման ժամկետը 10 օր է, 10 օրվա ընթացքում կտրվի նախնական եզրակացություն», – ասել է Ա. Վանեցյանը։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 10-ին Հայաստանի էներգետիկ համակարգում վթար է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով Երևանի ՋԷԿ-ը և Հրազդանի 5-րդ բլոկը անջատվել էին:
Էներգետիկ համակարգում տեղի ունեցած վթարի դեպքով ծառայողական քննություն է նշանակվել։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը երեկ հայտարարել է, որ ունեն երկու վարկած՝ արտաքին և ներքին գործոնների հետ կապված։

СНБ Армении в течение 10 дней представит предварительное заключение о причинах крупного сбоя в энергосистеме – Артур Ванецян
13/07/2019 12:22
Служба национальной безопасности Армении в течение десяти дней представит предварительное заключение о причинах крупного сбоя в энергетической системе, заявил в беседе с журналистами директор СНБ Артур Ванецян.
«Произошел крупный сбой в энергосистеме и нужно провести проверочные работы, чтобы выяснить, было ли это результатом умышленного вмешательства, или произошло по техническим причинам», - сказал Ванецян.
Директор СНБ подчеркнул, что все версии будут проверены и назначены соответствующие экспертизы.
«Срок подготовки материалов 10 дней, в течение 10 дней будет дано предварительное заключение», - заявил А.Ванецян.
Напомним, 10 июня в электроэнергетической системе Армении произошла авария, вследствие которой отключились Ереванская ТЭЦ и 5-й энергоблок Разданской ТЭС.
По факту произошедшего в энергосистеме сбоя назначено служебное расследование.
Вице-премьер Тигран Авинян вчера заявил, что есть две версии, которые связаны с внутренним и внешним факторами.