ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար. Վենետիկի հանձնաժողով
15/07/2019 09:40
Սահմանափակ տարածմամբ հրապարակվել է Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի (հունիսի 21-22) արձանագրությունը, որը հույժ կարևոր նկատառումներ է պարունակում Հայաստանում ընթացող գործընթացների վերաբերյալ, այս մասին ասված է  «Իրավական ուղի» ՀԿ-ի տարածած հաղորդագրությունում:
Այն ստորև ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Մասնավորապես.
1) Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությանի հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար։
2) Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությունը և ՀՀ իշխանությունները համաձայնության են եկել, որ վեթինգի փոխարեն պետք է ուժեղացնել կարգապահական ընթացակարգերը՝ դրանք կապակցելով եկամուտների և գույքի հայտարարագրման համակարգին։
3) Վենետիկի հանձնաժողովում ողջամիտ չի համարվել Սահմանադրական դատարանի «դատավոր»-«անդամ» բառախաղը։
4) Սահմանադրական դատարանի դատական կազմի հետագա պաշտոնավարումը նախատեսող դրույթը (ՀՀ Սահմանադրության 213-րդ հոդված) Վենետիկի հանձնաժողովում համարում են «հստակ» և «աներկբա»։
5) Վենետիկի հանձնաժողովում մտահոգիչ է գնահատվել Վահե Գրիգորյանի հայտնի պնդումները ՀՀ խորհրդարանի կողմից ողջունելը։
6) Վենետիկի հանձնաժողովում տեսնում են Սահմանադրական դատարանի գործող դատավորների մանդատի նկատմամբ միջամտության վտանգ։
Արձանագրության՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածի ամբողջական տեքստը՝ հայերեն թարգմանությամբ, ստորև։ Անգլերեն բնագիրը՝ կից։
«[Վենետիկի Հանձնաժողովի քարտուղար] Պարոն Մարկերտը հիշեցրեց, որ անցյալ տարի Հայաստանում տեղի է ունեցել խաղաղ հեղափոխություն՝ Սահմանադրության դրույթների պահպանմամբ: Այնուամենայնիվ, դատական իշխանությունը շատերի կողմից համարվել է կոռումպացված և նախկին իշխանությանը մոտ կանգնած։
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին դատարանի որոշումից հետո՝ մայիսի 19-ին, վարչապետ Փաշինյանը խիստ քննադատության է ենթարկել դատարանները, իր աջակիցներին խնդրել է դատարանների մուտքերն ու ելքերն արգելափակել, ինչպես նաև հայտարարել դատական համակարգի նորացման մասին։ Պարոն վարչապետին ուղղված իր նամակում [Վենետիկի] Հանձնաժողովի նախագահն ընդունել է, որ դատական համակարգի նկատմամբ կա վստահության պակաս, սակայն նաև պնդել է, որ կիրառվող ցանկացած միջոց պետք է ամբողջությամբ համապատասխանի Սահմանադրությանը և միջազգային ստանդարտներին։
Հայաստանի իշխանությունների հրավերով, Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությունը՝ Իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների հարցերի գլխավոր տնօրենի գլխավորությամբ և [Վենետիկի] Հանձնաժողովի քարտուղարի մասնակցությամբ, այցելել են Հայաստան՝ քննարկելու դատական համակարգում բարեփոխումները։ Քննարկումների արդյունքում կողմերը եկել են համաձայնության, որ գործող դատավորներին համընդհանուր վեթինգի ենթարկելը չի կարող լինել ո՛չ անհրաժեշտ, ո՛չ էլ օգտակար։ Փոխարենը պետք է ամրապնդել կարգապահական ընթացակարգերը և կապ ստեղծել գույքի հայտարարագրման համակարգի հետ։ Այս նպատակով, ՀՀ դատական օրենսգիրքը պետք է ենթարկվի փոփոխության մինչև հուլիսի վերջն ընկած ժամանակահատվածում։
Հայաստանի իշխանությունները հետաքրքրություն են ցուցաբերել այս բարեփոխումների վերաբերյալ Վենետիկի հանձնաժողովի հրատապ կարծիք ստանալու հարցում, սակայն դեռևս պաշտոնական դիմում չի ներկայացվել, քանի որ փոփոխությունների նախագիծը պատրաստ չէ։ Իր նիստում [Վենետիկի Հանձնաժողովի] Ընդլայնված բյուրոն լիազորել է հրատապ կարծիքի մշակումը։
____________________________
[Վենետիկի] Հանձնաժողովը լիազորեց ՀՀ դատական օրենսգրքի բարեփոխումների վերաբերյալ հրատապ կարծիքի մշակումը, որը պետք է ուղարկվի հայցող պետությանըմինչև հոկտեմբեր ամսվա նստաշրջանը։
Հանձնաժողովը նաև տեղեկացվել է, որ Սահմանադրական դատարանի նորընտիր դատավորը կասկածի տակ է առել դատարանի 9 դատավորներից 7-ի լեգիտիմությունը, որոնք ընտրվել էին մինչև 2015թ․փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելը։ Նրա հիմնական փաստարկն այն է, որ համաձայն նախկին խմբագրությամբ Սահմանադրության՝ վերոնշյալ դատավորներն ընտրվել են որպես Սահմանադրական դատարանի անդամներ, մինչդեռ Սահմանադրության նոր տեքստում նշված է Սահմանադրական դատարանի դատավորներ։ Այնուհանդերձ, փոփոխված Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը հստակ և աներկբա սահմանում է, որ Սահմանադրական դատարանի՝ մինչև 2015թ. փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելն ընտրված նախագահը և անդամները կշարունակեն պաշտոնավարել մինչև իրենց պաշտոնավարման՝ 2005թ․ փոփոխություններով Սահմանադրությամբ սահմանված ժամկետի ավարտը։ Անհանգստացնող է, որ դատավորի նման հայտարարությունը Ազգային Ժողովում ընդունվել է ծափահարություններով, և կարող է առաջանալ գործող դատավորների մանդատների նկատմամբ միջամտության վտանգ։
[Վենետիկի] Հանձնաժողովը լիազորեց [Հանձնաժողովի] Նախագահին հետևել Սահմանադրական դատարանի հետ կապված իրավիճակի զարգացմանը և, նպատակահարմարության դեպքում, հանդես գալ հրապարակային հայտարարությամբ»»:

Власти Армении признали, что веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным – Венецианская комиссия
15/07/2019 13:15
Опубликован протокол ограниченного распространения заседания Венецианской комиссии (21-22 июня), который содержит крайне важные соображения о проходящих в Армении процессах. Об этом говорится в распространенном общественной организацией «Правовой путь» заявлении.
Ниже представляем документ полностью.
«В частности:
1) В результате обсуждений с приехавшей из Европы делегацией власти Армении признали, что всеобщий веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным.
2) Приехавшая из Европы делегация и власти Армении достигли согласия, что вместо веттинга нужно усилить дисциплинарные процедуры, связав их с декларированием доходов и имущества.
3) На заседании Венецианской комиссии признана неразумной игра слов «судья» – «член» Конституционного суда.
4) В Венецианской комиссии считают «четким» и «неопровержимым» положение, предусматривающее дальнейшую деятельность судейского состава Конституционного суда (статья 213 Конституции).
5) В Венецианской комиссии обеспокоены тем, что парламент Армении приветствовал известные утверждения Ваге Григоряна.
6) В Венецианской комиссии видят опасность вмешательства в полномочия действующих судей.
Полный текст армянского перевода касающейся Армении части протокола представлен ниже. Оригинал текста на английском языке прилагается.
«[Секретарь Венецианской комиссии] господин Маркерт напомнил, что в прошлом году в Армении произошла мирная революция – с соблюдением положений Конституции. Тем не менее, судебная власть со стороны многих была признана коррумпированной и приближенной к бывшим властям.
После решения суда об освобождении бывшего президента Армении Роберта Кочаряна под залог, премьер-министр Пашинян 19-го мая подверг резкой критике суды, попросил своих сторонников заблокировать входы и выходы судов, а также объявил об обновлении судебной системы. В своем письме, адресованном господину премьер-министру, председатель [Венецианской] Комиссии признал, что есть дефицит доверие к судебной системе, однако также настоял на том, что любое применяемое средство должно полностью соответствовать Конституции и международным стандартам.
По приглашению властей Армении высокая делегация Совета Европы во главе Генеральным директором по правам человека и верховенству права и с участием секретаря [Венецианской] Комиссии посетила Армению для обсуждения реформ в судебной системе. В результате обсуждений стороны достигли согласия, что применение всеобщего веттинга к действующим судьям не может быть ни необходимым, ни полезным. Взамен нужно укреплять дисциплинарные процедуры и связать их с системой декларирования имущества. С этой целью Судебный кодекс Армении должен быть подвергнут изменению в период до конца июля.
Власти Армении проявили заинтересованность в вопросе получения экспертного заключения Венецианской комиссии об этих реформах, однако официальный запрос пока не представлен, поскольку проект изменений не готов. На заседании Расширенное бюро [Венецианской Комиссии] уполномочило разработать заключение.
____________________________
[Венецианская] Комиссия уполномочила разработать заключение о реформах Судебного кодекса Армении, которое должно быть направлено армянскому государству до сессии в октябре.
Комиссия также информирована о том, что новоизбранный судья Конституционного суда поставил под сомнение легитимность 7-ми из 9 судей суда, которые были избраны до вступления в силу изменений 2015 года. Его основной аргумент в том, что согласно прошлой редакции Конституции, вышеупомянутые судьи были избраны членами Конституционного суда, в то время как в новом тексте Конституции отмечается судьи Конституционного суда. Вместе с тем, статья 213 измененной Конституции четко и неопровержимо устанавливает, председатель и члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу Главы 7 Конституции, продолжают пребывать в должности до истечения срока своих полномочий, установленного Конституцией с изменениями 2005 года. Вызывает обеспокоенность, что подобное заявление судьи в Национальном Собрании было принято аплодисментами, и может возникнуть опасность вмешательства в мандат действующих судей.
[Венецианская] Комиссия уполномочила Председателя [Комиссии] следить за развитием ситуации вокруг Конституционного суда и в случае целесообразности, выступить с публичным заявлением».