«Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհուրդը ողջունում է Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրությունը
«Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհուրդը հաղորդագրություն է տարածել՝ նշելով, որ կուսակցության խորհուրդը ողջունում է Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրությունը.
«Դեռևս երկու ամիս առաջ «Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհուրդը դատապարտեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ դատարանները շրջապակելու կոչը, իսկ մեկ ամիս առաջ էլ՝ Վահե Գրիգորյանի ինքնահռչակումը Սահմանադրական դատարանի գործող նախագահ՝ հետևողականորեն կոչ անելով Հայաստանի Հանրապետության պետական իշխանության բոլոր մարմիններին՝ խստագույնս պահպանել Սահմանադրությունը, և թույլ չտալ նրա խախտման միջոցով երկրում գործող իրավակարգի տապալում։
Այս հարցերին անդրադարձել է նաեւ Վենետիկի հանձնաժողովը: Այն իր հունիսի 21-22-ի՝ 119-րդ նստաշրջանում Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչների հետ քննարկումներից հետո արձանագրվել է, որ Վահե Գրիգորյանի հայտնի պնդումները ՀՀ խորհրդարանի կողմից ողջունելը մտահոգիչ է, Սահմանադրական դատարանի «դատավոր»-«անդամ» բառախաղը ողջամիտ չէ, և Սահմանադրական դատարանի գործող կազմի հետագա պաշտոնավարումը նախատեսող դրույթը հստակ եւ աներկբա է:
Զուգահեռաբար, Վենետիկի հանձնաժողովի և ՀՀ Կառավարությունը պայմանավորվածության են եկել առ այն, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար, և փոխարենը պետք է իրականացնել կարգապահական նորմերի և դատավորների սեփականության հայտարարագրման գործընթացի խստացում՝ գործող օրենսդրության շրջանակներում։
«Ազգային օրակարգ» կուսակցության խորհուրդը ողջունում է Վենետիկի հանձնաժողովի այս արձանագրությունը եւ եւս մեկ անգամ հույս հայտնում, որ Հայաստանի Հանրապետության պետական իշխանության բոլոր մարմինները և քաղաքական ուժերը այսուհետ խստագույնս կհետեւեն Սահմանադրությանը, և վտանգի տակ չեն դնի երկրում գործող իրավակարգը։
Մենք նաև կոչ ենք անում Հայաստանի գործող քաղաքական ուժերին՝ համագործակցել երկրում համակարգային դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման նպատակով, և միասնական ջանքերով հասնել դատական իշխանության նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացմանը», - ասված է հաղորդագրության մեջ։

Совет партии «Национальная повестка» приветствует протокол Венецианской комиссии
Совет партии «Национальная повестка» распространил заявление, в котором отмечается, что совет партии приветствует протокол Венецианской комиссии.
«Еще два месяца назад совет партии Национальная повестка осудил призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна заблокировать суды,  а месяц назад –   самопровозглашение Ваге Григоряна председателем Конституционного суда, последовательно призывая все органы государственной власти Республики Армения соблюдать Конституцию и допускать посредством ее нарушения свержения действующего в стране строя.
«К этим вопросам обратилась также Венецианская комиссия. Она на состоявшейся 21-22 июня 119-й сессии после обсуждений с представителями властей Армении было констатировано, что положительная реакция парламента Армении на известные утверждения Ваге Григоряна вызывает обеспокоенность, что игра слов «судья» – «член» Конституционного суда неразумна и положение о дальнейшей деятельности действующего состава Конституционного суда является четким и бесспорным.
Параллельно Венецианская комиссия и правительство Армении пришли к договоренности о том, что всеобщий веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным. Вместо этого нужно ужесточить дисциплинарные нормы и процесс декларирования собственности судей в рамках действующего законодательства.
Совет партии «Национальная повестка» приветствует протокол Венецианской комиссии и еще раз выражает надежду, что все органы государственной власти и политические силы Республики Армения отныне будут строго соблюдать Конституцию и не подвергать угрозе действующий в стране конституционный порядок.
Мы также призываем действующие в Армении политические силы к сотрудничеству с целью реализации в стране структурных судебно-правовых реформ, и достичь общими усилиями повышения общественного доверия к судебной власти», - говорится в распространенном заявлении.