Հավատարիմ խոստմանը՝ Գեղարքունիքի մարզպետը մտավ Սևանա լիճ և սկսեց լողալ
Սևանա լիճն ամբողջությամբ մաքուր չէ, բայցև ամբողջությամբ կեղտոտ էլ չէ։ Այո՛, լճի որոշ հատվածներում խնդիր կա, սակայն ի ուրախություն մեզ՝ այն նվազում է, այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
«Մի շարք ափեր ունենք, որտեղ պիկն անցել է և նվազման միտում ունենք։ Լիճն ինքնամաքրվում է։ Սևանա լճում ծաղկման պրոցեսը կա 60-ական թվականներից, ուղղակի կլիմայական պայմանների հետևանքով սեզոնայնությունը փոխվել է՝ նախկինում սեպտեմբերի փոխարեն այժմ լիճը ծաղկում է հունիս-հուլիս ամիսներին», - ասաց նա՝ ավելացնելով, որ ինքը պատրաստվում է լճում լողալ։
Հավատարիմ մնալով խոստմանը՝ մարզպետը մտավ լիճ և սկսեց լողալ։ Լողափին գտնվող անձինք իրենց գոհությանկությունը հայտնեցին այս առնչությամբ։

Губернатор Гегаркуникской области сдержал обещание и искупался в озере Севан
«Озеро Севан не полностью чистое, но и не полностью грязное. Да, есть проблема в некоторых частях озера, однако к нашей радости, она становится меньше», - заявил сегодня журналистам губернатор Гегаркуникской области Гнел Саносян.
«Есть ряд берегов, где пик уже прошел и есть тенденция к уменьшению. Озеро самоочищается. Процесс цветения воды в озере Севан наблюдается с 60-х, просто из-за климатических условий изменилась сезонность – вместо сентября в прошлом сейчас вода в озере цветет в июне-июле», - сказал он, добавив, что собирается искупаться в озере.
Губернатор, как и обещал, вошел в озеро и начал плавать. Находящиеся на берегу люди приветствовали этот шаг.