«Օդի փողը» հանելու և սակագների վերանայման դեպքում երկու ավիաընկերություն 2020-ի ամռանը մուտք կգործի ՀՀ. Քաղավիացիայի պետ (Տեսանյութ)
15/07/2019 12:15
ՀՀ նոր ավիաուղիներ բերելու ամենամեծ խոչընդոտներից մեկը ՀՀ-ում ծախսերի բարձր լինելն է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Քաղավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթևիկ Ռևազյանը:
«Այստեղ օրենքի փոփոխության առաջարկ ենք անելու՝ «օդի փողի» հետ կապված: Բարձր են և «Զվարթնոցի» սակագները, և օդի գինը՝ 10 հազար դրամ: Դա փոքր գումար չէ», - ասաց Ռևազյանը՝ հավելելով. «Ուզում ենք առաջարկել օդի փողը հանել նոր ուղղությունների համար»:
Նա ընդգծեց, որ RainAir և WizzAir ավիաընկերությունները համաձայնություն են տվել 2020 թվականին մուտք գործել ՀՀ, եթե օրենքում «օդի գնի» հետ կապված առաջարկվող փոփոխությունները հանվեն և «Զվարթնոցն» էլ պատրաստ լինի նոր ուղղությունների համար իր սակագները վերանայել:

В случае устранения «налога на воздух» и пересмотра тарифов летом 2020 года в Армении придут две авиакомпании-лоукостеры
Одним из наибольших препятствий для прихода новых авиакомпаний в Армению являются высокие расходы, заявила сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Армении Татевик Ревазян.
«Мы внесем предложение об изменении закона в связи с "налогом на воздух". Тарифы аэропорта "Звартноц" также высокие. Это немалая сумма», - сказала Ревазян, добавив: «Мы хотим предложить снять налог на воздух для новых авианаправлений».
Она подчеркнула, что авиакомпании-лоукостеры RainAir и WizzAir согласились с 2020 года прийти в Армению, если предлагаемые изменения в связи с «налогом на воздух» будут устранены и аэропорт «Звратноц» будет готов пересмотреть свои цены для новых направлений.