Վենետիկի հանձնաժողովը վերջակետ դրեց իրավական պոպուլիզմին Հայաստանում. Արթուր Ղազինյան
Վենետիկի հանձնաժողովը վերջակետ դրեց իրավական պոպուլիզմին Հայաստանում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արթուր Ղազինյանը։
«Սրանով թեման փակվեց, օրակարգը սպառված է։ Հայաստանում չի կարող լինել վեթթինգ, քանի որ դա Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից կհամարվի անթույլատրելի, որովհետև գործադիր մարմինն այս պահին ունի անթույլատրելի մեծ լիազորություններ դատական իշխանությունների վրա, և լրացուցիչ տրամադրման, վերահսկման և հակազդման մեխանիզմներ հանձնել գործադիրին՝ ուղղակի կլինի հակաժողովրդավարական և կհակասի իրավունքի և իշխանությունների տարանջատման հիմնարար սկզբունքին», - ասաց Արթուր Ղազինյանը։
Վենետիկի հանձնաժողովի հրապարակած արձանագրության մեջ, հիշեցնենք, նշված էր. Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությանի հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար։ Նշված էր նաև՝ Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությունը և ՀՀ իշխանությունները համաձայնության են եկել, որ վեթինգի փոխարեն պետք է ուժեղացնել կարգապահական ընթացակարգերը՝ դրանք կապակցելով եկամուտների և գույքի հայտարարագրման համակարգին։
«Թեման այլևս սպառված է, իշխանություններն էլ հանձնվեցին, իրենք էլ հասկացան, որ իրենց իսկ բարձրացրած օրակարգը բացարձակ արհեստական էր և քաղաքական պոպուլիզմին բնորոշ։ Փորձել քաղաքական պոպուլիզմը տեղավորել իրավական հարթությունում՝ ուղղակի անթույլատրելի է և դատապարտված է ձախողման։ Իրավունքը ճշգրիտ և շատ լուրջ գիտություն է, որպեսզի այդտեղ զբաղվեն պոպուլիզմով», - ասաց Արթուր Ղազինյանը։

Венецианская комиссия, наконец, положила конец правовому популизму в Армении – Артур Казинян
Венецианская комиссия, наконец, положила конец правовому популизму, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am кандидат юридических наук, доцент Артур Казинян.
«Таким образом, тема закрыта, повестка исчерпана. В Армении не может быть веттинга, поскольку это будет считаться со стороны Венецианской комиссии недопустимым, так как исполнительный орган в данный момент обладает непозволительно большими полномочиями над судебной властью и дополнительное предоставление, передача  механизмов контроля и противодействия исполнительной власти – просто антидемократично и противоречит базовому принципу права и разделения властей», - сказал Артур Казинян.
Напомним, в опубликованном Венецианской комиссией протоколе отмечается, что в результате обсуждений с прибывшей из Европы делегацией власти Армении признали, что всеобщий веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным. Кроме того, в протоколе отмечается, что приехавшая из Европы делегация и власти Армении достигли согласия, что вместо веттинга нужно усилить дисциплинарные процедуры, связав их с декларированием доходов и имущества.
«Эта тема отныне исчерпана, власти сдались, поскольку сами поняли, что выдвинутая ими повестка искусственна и присуща политическому популизму. Пытаться внедрить политический популизм в правовую плоскость – просто недопустимо и осуждено на провал. Правоведение – это точная и очень серьезная наука, чтобы заниматься здесь популизмом», - заявил Артур Казинян.