ԵՄ-ն համերաշխ է Կիպրոսի հետ՝ Թուրքիայի հորատանավի հետ կապված իրավիճակում
Եվրամիությունը համերաշխ է Նիկոսիայի հետ Կիպրոսի ափամերձ ծանծաղուտում թուրքական հորատանավի գործողությունների շուրջ ստեղծված իրավիճակում։ Այս մասին Բրյուսելում լրագրողներին ասել է Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունում Եվրոպայի գործերի պետնախարար Միխայել Ռոտը՝ ԵՄ-ի երկրների արտաքին գործերի նախարարների նիստից առաջ:
«Թուրքիայի այս սադրանքը մեր բոլորի համար անընդունելի է: Մենք Կիպրոսի կողմից ենք», - ասել է նա:
«Մենք գտանք համապատասխան հավասարակշռող մարտավարություն, որը մեզ թույլ է տալիս բաց պահել բոլոր տարբերակներն, անշուշտ, նաև պատժամիջոցները», - նշել է Ռոտը:
Նրա խոսքով՝ «հարկ եղած ժամանակ» ԵՄ-ն պետք է դա քննարկի: Ես կարող եմ միայն հուսալ, որ այժմ շատ հակամարտություններին ու ճգնաժամերին չի ավելնա ևս մեկը», - նշել է պետխարարը:
«Կարևոր է, որ մենք մեկ անգամ ևս հասկանալ տանք, որ (արդյունահանման իրավունքների) այդ բոլոր հարցերն անհրաժեշտ է վերջնականապես պարզել ՄԱԿ-ի հովանու ներքո», - ասել է Ռոտը:

Евросоюз солидарен с Кипром в ситуации с турецким буровым судном
Евросоюз солидарен с Никосией в ситуации вокруг действий турецкого бурового судна на шельфе Кипра. Об этом заявил в понедельник журналистам в Брюсселе госминистр по делам Европы в МИД ФРГ Михаэль Рот перед заседанием министров иностранных дел стран ЕС.
"Провокация Турции для нас всех неприемлема. Мы здесь находимся на стороне Кипра", - сказал он.
"Мы нашли соответствующую сбалансированную тактику, которая позволяет нам держать открытыми все варианты, разумеется, и санкции", - отметил Рот. По его словам, "в надлежащее время" ЕС должен будет это обсудить.
"Я могу лишь надеяться, что сейчас ко многим конфликтам и кризисам не добавится еще один", - отметил госминистр.
"Турция знает, что находится на кону. Важно, чтобы мы еще раз дали понять, что все эти вопросы [с правами на добычу] нужно окончательно прояснить под эгидой ООН", - сказал Рот. "Нашей целью остается мирное объединение всего Кипра", - заключил он.