Ցուցարարները կրկին փակել են Երևան-Սևան մայրուղին
Սևանա լճի ափամերձ շինությունների սեփականատերերը, Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանսյանի և Սևանի համայնքապետ Սարգիս Մուրադյանի հետ քիչ առաջ ունեցած հանդիպումից հետո կրկին փակել են Երևան-Սևան մայրուղին։
Այս պահին նրանք ցանկանում են փակել նաև Գագարին-Երևան ավտոճանապարհը՝ պատճառաբանելով, որ մեքենաները կարողանում են նշված ճանապարհով ազատ երթևեկել։
Նշենք, որ ակցիայի ընթացքում մի պահ կրքերը թեժացան, ցուցարարների միջև վիճաբանություն ծավալվեց, որը հարթվեց ոստիկանների միջամտությամբ։
Հատկանշական է, որ ցուցարարները շարունակում են պնդել՝ Սևանա լճի ջուրը լողալու համար անվնաս է, իրենք ամեն օր լողում են, սակայն առողջական որևէ խնդիր էլ ձեռք չեն բերել։
Սևանի շուրջ խոսակցությունները նրանք մտացածին որակեցին՝ նշելով, որ տուրիստական սեզոնին նման խոսակցությունները թեժացնում են հայաստանյան հանգստյան այլ գոտիների սեփականատերերը՝ զարկ տալու սեփական բիզնեսին։
«Տոկոսների տակ ճռռում ենք, ոչ մեկ մեր վիճակը չի պատկերացնում։ Ո՞վ ա քցել խոսակցությունները, որ Սևանն իբր թե թունավոր ա։ Բանկերին պարտք ենք, ստեղ ոչ մեկ միտում չունի ճանապարհ փակելու։ Առավոտից սպասում ենք, որ նախարարները գան։ Բայց չեն գալիս։ Սա ամբողջ ազգի հարցն ա», - բողոքեց ցուցարարներից մեկը։
Մեկ այլ ցուցարար էլ նշեց, որ եթե լճի ջուրը թունավոր է, պատկան մարմինները թող կարանտին հայտարարեն, ոչ թե Սևանի ջրով Արարատյան դաշտը ոռոգեն և այդ գյուղմթերքն իրացնեն։
«Պահանջում ենք, որ գան, լողան, հասկանան, որ ջուրը մաքուր ա։ Պետական մակարդակով հակասական քարոզչություն է իրականացվում։ Հակաքարզոչությունն անցած տարվանից է սկսվել, մենք ոչ փող ենք ուզում, ոչ էլ։ Ոչ մեկից փող չենք մուրում, միայն ասում ենք՝ թողեք աշխատենք», - նշեց նա։
Ցուցարարների խոսքով՝ Գեղարքունիքի մարզպետը չի կարող իրենց օգնել, ուղղակի անձամբ բարող է ֆլեշմոբ անել, անձամբ լողալ Սևանում։

Участники акции протеста снова перекрыли автотрассу Ереван – Севан
Владельцы объектов в прибрежной зоне озера Севан после состоявшейся немногим ранее встречи с губернатором Гегаркуникской области Гнелем Саносяном и руководителем общины Севан Саркисом Мурадяном снова перекрыли автотрассу Ереван – Севан.
Сейчас они хотят заблокировать также дорогу Гагарин – Ереван, отмечая, что машины свободно проезжают по этой дороге.
Отметим, что в ходе акции протеста страсти накалились, между митингующими завязался спор, который был улажен после вмешательства полицейских.
Примечательно, что участники акции продолжают утверждать, что вода в озере Севан безопасна для купания, они каждый день купаются в озере и какие-либо проблемы у них не возникли.
Они считают разговоры вокруг озера Севан надуманными, отмечая, что подобные разговоры провоцируют в туристический сезон владельцы других зон отдыха, в интересах собственного бизнеса.
«Мы взяли кредиты, никто не представляет наше положение. Кто начал разговоры о том, якобы вода в озере токсичная? Мы должны банкам, здесь никто не хочет блокировать дорогу. Мы с утра ждем, чтобы министры приехали. Но они не приезжают. Это вопрос всей нации», - пожаловался один из митингующих.
Другой участник акции отметил, что если вода в озере токсичная, пусть надлежащие органы объявят карантин, а не орошают водой из озера Араратскую долину, а потом сбывают эту сельхозпродукцию.
«Мы требуем, чтобы они приехали, поплавали в озере, поняли, что вода чистая. Антипропаганда началась с прошлого года, здесь вопрос не в деньгах. Мы не просим ни у кого денег, только говорим, дайте нам работать», - отметил он.
По словам участников акции протеста, губернатор Гегаркуникской области не может им помочь, он просто может лично участвовать в флешмобе и, лично поплавать в озере Севан.