Դատական համակարգը առողջացնելու, բարեփոխելու մեր հանձնառությունն ամբողջությամբ ուժի մեջ է. ԱԺ փոխնախագահ
16/07/2019 14:08
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Լենա Նազարյանը այսօր պնդել է, որ Հայաստանի իշխանությունները հետևողական են լինելու երկրի դատական համակարգը բարեփոխելու հարցում։
«Վեթինգը մի գործիք է, որը ստուգում է պաշտոնյայի համապատասխանությունը տվյալ պաշտոնին որոշակի չափանիշների հիման վրա։ Հիմա մշակվում են այդ չափանիշները, օրենսդրական փոփոխություններ են տեղի ունենալու, որոնք մշակվում են արդարադատության նախարարությունում։ Սեպտեմբերին ազգային ժողովում կքննարկենք, կընդունենք ու դրանց հիման վրա տեղի կունենա այդ ստուգման գործընթացը։ Հիմա դրա անունը կդնենք վեթինգ թե բարեվարքության տուգում, ըստ էության նշանակություն չունի։ Մեր հանձնառությունը դատական համակարգը առողջացնելու, բարեփոխելու ամբողջությամբ ուժի մեջ է և մենք դա իրականացնելու ենք», - այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը։
Նազարյանը հրաժարվեց մեկնաբանել Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի արձանագրությունը, որում նշվել է, թե «Եվրոպայից ժամանած պատվիրակությանի հետ քննարկումների արդյունքում ՀՀ իշխանություններն ընդունել են, որ գործող դատավորների համընդհանուր վեթինգը ո՛չ անհրաժեշտ է, ո՛չ էլ օգտակար»։ ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ ինքը տեղյակ չէ, թե ինչ արձանագրության մասին է խոսքը, պաշտոնակա՞ն է այն, թե՞ ոչ։
«Ես ընդամենը ուզում եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատել մեր հանձնառությունը դատական համակարգը առողջացնելու հարցում։ Դա իրականացվելու է հենց այն չափորոշիչներով, որոնց մասին խոսել ենք և որոնք այժմ մշակվում են», - ասաց նա։
Լրագրողը նկատեց, որ երեկ որոշ փաստաբաններ պնդում էին, թե Վենետիկի հանձնաժողովի արձանագրությունը լայն հանրությանը հասանելի է դարձել հանձնաժողովում ՀՀ ներկայացուցիչ, Սահմանադրության համահեղինակ Վարդան Պողոսյանի միջոցով ու հետաքրքրվեց՝ որքանո՞վ է ընդունելի, որ Վենետիկի հանձնաժողովում Հայաստանի ներկայացուցիչը շարունակում է մնալ Վարդան Պողոսյանը։ Ի պատասխան Լենա Նազարյանը ասաց. «Կարծում եմ՝ այդ հարցը կարող է քննարկվել կառավարությունում ու վստահ եմ՝ հետևություններ կլինեն, եթե կասկածներ կան»։

Лена Назарян: Наше обязательство оздоровить и полностью реформировать судебную систему – остается в силе
16/07/2019 15:46
Вице-спикер Национального Собрания Лена Назарян заявила сегодня, что власти Армении проявят последовательность в вопросе реформирования судебно-правовой системы.
«Веттинг – это инструмент, который проверяет соответствие должностного лица данной должности на основании определенных критериев. Сейчас разрабатываются эти критерии, проводятся законодательные изменения, которые разрабатываются министерством юстиции. В сентябре в Национальном Собрании мы обсудим и примем эти критерии, и процесс проверки состоится на их основании. Как мы назовем это веттинг или проверка добропорядочности, по сути, не имеет значения. Наше обязательство оздоровить и полностью реформировать судебную систему – остается в силе и мы выполним это», - заявила сегодня журналистам Лена Назарян.
Лена Назарян отказалась комментировать протокол 119-ой сессии Венецианской комиссии, в котором отмечается: «В результате обсуждений с прибывшей из Европы делегацией власти Армении признали, что всеобщий веттинг действующих судей не является ни необходимым, ни полезным».
По словам вице-спикера парламента, она не в курсе о каком протоколе идет речь, официальном или нет.
«Я всего лишь хочу еще раз подтвердить наше обязательство в вопросе оздоровления судебной системы. Это будет осуществляться именно по тем критериям, о которых мы говорили и которые сейчас разрабатываются», - сказала она.
Журналист отметил, что вчера некоторые адвокаты утверждали, что протокол Венецианской комиссии стал доступным обществу с помощью представителя Армении в комиссии, соавтора Конституции Вардана Погосяна и поинтересовался, насколько приемлемо, чтобы Вардан Погосян продолжает оставаться представителем Армении в Венецианской комиссии.
В ответ Лена Назарян заявила: «Думаю, что этот вопрос может обсуждаться в правительстве, и уверена, что если есть такие подозрения, будут выводы».