Երեկվանից հայ քաղաքական իսթեբլիշմենթը ցնցակաթվածի մեջ է. Զոհրաբյանը հեգնանքով առաջարկել է այրել Բուքիքիոյին
16/07/2019 13:21
Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը անդրադարձել է Վենետիկի հանձնաժողովի 119-րդ նստաշրջանի հայտարարությանը հետևած Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչների արձագանքներին ու իր ֆեյսբուքյան էջում հեգնանքով առաջարկել այրել Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյին։
«Երեկվանից հայ քաղաքական իսթեբլիշմենթը ցնցակաթվածի մեջ է։ Պատկերացնո՞ւմ եք, Վենետիկի հանձնաժողովը համարձակություն է ունեցել երկրում ստեղծված դատաիրավական բեսպրեդելի շուրջ իր տեսակետը հայտնել, այն էլ՝ բավականին կոշտ շեշտադրումներով։
Ի դեպ, ես դեռ մեկ ամիս առաջ քանիցս զգուշացնում էի, որ իրավական պրոցեսների քաղաքական այս գեներացիան անարձագանք չի մնալու Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից եւ դա միանգամայն բնական էր, քանզի բացառապես փորձագիտական այդ կառույցը հեռու է բոլոր տեսակի եւ գույնի հեղափոխական էյֆորիաներից եւ իրենց համար կա մեկ «էյֆորիա»՝ օրենքը։
Եւ քանի որ արդեն իսկ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ եւ նրանց կից վերլուծաբաններ սկսել են Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիանի Բուքիքիոյի «վեթթինգի» գործընթացը, առաջարկելով վերջինիս՝ քիթը չխոթել Նոր Հայաստանի գործերի մեջ, ես առաջարկ ունեմ՝ որպեսզի հայաստանյան քաղաքական եւ վերլուծական էլիտան Բուքիքիոյին չենթարկի երկարատեւ կտտանքների, դրսեւորել մարդասիրական մոտեցում եւ Բուքիքիոյին այրել միանգամից։ Ջորդանո Բրունոյից հետո նա կլինի երկրորդ իտալացին, ով իր գաղափարների համար կհանձնվի կրակին։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների հայտարարություններն ինձ մոտ վատ դեժավյուի տպավորություն են թողնում։
Հիշեցնեմ, որ հանրապետականներն էլ, հենց միջազգային որեւէ կառույցի հայտարարություն իրենց սրտով չէր, անմիջապես լուրջ տեսքով ազգին բացատրում էին, որ միջազգային այս կամ այն կառույցի եզրակացությունն ընդամենը խորհրդատվական բնույթն ունի եւ կատարման իմպերատիվ պահանջ չի դնում։ Իսկ եթե հանկարած, դե, պատահաբար, այդպես էլ է եղել, միջազգային որեւէ կառույցի գնահատական պոզիտիվ էր լինում, այն անմիջապես դառնում էր մեր երկրորդ Աստվածաշունչը։
Սա ուղղակի նողկալի է։ Եվ ամենացավալին այն է, որ Վենետիկի հանձնաժողովին «սխալ հանելու» գործին լծվել են նաև մարդիկ, ում համարել ես անաչառ և ազնիվ։
Ինչևէ, առաջարկս ուժի մեջ է՝ այրենք Բուքիքիոյին, բայց այրելուց առաջ մի թեթև հիշենք, որ երբ 2001 թվականին Հայաստանը անդամակցում էր Եվրոպայի Խորհրդին, մենք ստանձնել ենք հանձնառություն՝ հետևել և կատարել Վենտիկի հանձնաժողովի հանձնարարականները»:

Со вчерашнего дня армянский политический истеблишмент в состоянии шока – Наира Зограбян
Депутат парламента от партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян обратилась на своей странице в Facebook к реакции представителей власти Армении на протокол 119-й сессии Венецианской комиссии, с иронией предложив сжечь председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио.
«Со вчерашнего дня армянский политический истеблишмент в состоянии шока. Представляете, Венецианская комиссия посмела выразить свою позицию о создавшемся в стране судебно-правовом беспределе, причем в довольно резкой форме.
Кстати, еще несколько месяцев назад я неоднократно предупреждала о том, что это политическая генерация правовых процессов не останется без реакции со стороны Венецианской комиссии,  и это – вполне нормально, поскольку эта исключительно экспертная структура далека от эйфории революции всех цветов и для них есть одна "эйфория" – закон.
И поскольку различные представители власти и примыкающие к ним аналитики начали процесс "веттинга" председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио, предложив последнему не совать свой нос в дела Новой Армении, у меня есть предложение, чтобы армянская политическая и аналитическая элита не подвергала Букиккио длительным пыткам, проявить гуманный подход и сразу сжечь Букиккио. После Джордано Бруно он будет вторым итальянцем, который за свои идеи будет предан огню.
А если серьезно, заявления различных представителей власти вызывают у меня дежавю.
Напомню, что республиканцы, как только заявление какой-либо международной структуры приходилось им не по душе, сразу с серьезным видом объясняли народу, что заключение той или иной международной структуры имеет рекомендательный характер и не ставит императивного требования выполнения. А если вдруг, случайно, оценка какой-либо международной структуры была позитивной, так тоже случалось, сразу становилась второй Библией.
Это просто отвратительно. И самое печальное, что к делу "убеждения в неправильности" Венецианской комиссии приступили люди, которые считались честными и беспристрастными.
Как бы то ни было, мое предложение остается в силе – давайте сожжем Букиккио, но прежде чем сжечь, вспомним, что в 2001 году, когда Армения становилась членом Совета Европы, мы взяли на себя обязательства – следовать и выполнять рекомендации Венецианской комиссии», - написала Наира Зограбян.