Թուրքիան մտադիր է Կիպրոսի շրջանում ակտիվացնել երկրաբանահետախուզական գործունեությունը. Չավուշօղլու
Հյուսիսային Մակեդոնիայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել է, որ չնայած Եվրամիության պատժամիջոցներին, Թուրքիան մտադիր է Կիպրոսի շրջանում ակտիվացնել երկրաբանահետախուզական գործունեությունը։
«Եթե նման որոշումներ եք կայացնում Թուրքիայի նկատմամբ, ապա մենք կակտիվացնենք մեր գործունեությունը: Այժմ Արևելյան Միջերկրածովյան տարածաշրջանում գտնվող երեք նավերին միանալու է նաև չորրորդը», - հայտնել է նա:
Միևնույն ժամանակ, Չավուշօղլուն վստահություն է հայտնել, որ Եվրամիությունում «տեղյակ են իրենց ընդունած որոշումների իրականացման անհնարինության մասին»:
Նա նաև հորդորել է «լուրջ չընդունել ԵՄ-ի որոշումները, քանի որ դրանք ընդունվել են Կիպրոսի հունական համայնքին հաճոյանալու համար»:

Турция в ответ на санкции Евросоюза активизирует геологоразведку в районе Кипра
Турция, несмотря на санкции Европейского союза, намерена активизировать геологоразведочную деятельность в районе Кипра. О таких планах заявил во вторник на пресс-конференции в Северной Македонии министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу. Трансляцию его выступления вел телеканал NTV.
"Если вы принимаете подобные решения в отношении Турции, то мы активизируем нашу деятельность. Сейчас в Восточном Средиземноморье три наших корабля, мы отправим еще четвертый", - подчеркнул он. При этом Чавушоглу выразил уверенность, что в Евросоюзе "знают о невозможности реализации принятых ими решений".
Он также призвал "не воспринимать всерьез решения ЕС, поскольку они приняты для удовлетворения греческой общины Кипра".