Եթե հարցեր լինեն, մենք կդիմենք պարոն Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի ինքն էլ պատասխանի դրանց. Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ
16/07/2019 16:03
2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովը ավարտում է նախապատրաստական փուլը և շուտով կմեկնարկի քննության փուլը, այսօր Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Քննելու փուլը լիարժեք կիրացվի, երբ հանձնաժողովի բոլոր անդամները մշտապես կլինեն խորհրդարանում, գիտեք, որ հիմա արձակուրդային վիճակ է։ Բայց երբ մենք մարդ կանչելու լինենք, կասկած չունենաք, հանձնաժողովականները որտեղ էլ լինեն, կգան կմասնակցեն նիստերի», - ասաց Քոչարյանը՝ նշելով, որ նիստեր կարող են լինել մինչև սեպտեմբեր։
Հարցին՝ ի՞նչ է լինելու, եթե որևէ նախկին կամ գործող պաշտոնյա հրաժարվի ներկայանալ հանձնաժողով, Քոչարյանը պատասխանեց.
«Ես չեմ պատկերացնում հրաժարվելու դրդապատճառները, որովհետև այստեղ բարոյականության հետ խնդիր կա։ Հրաժարվել այս պահին նշանակում է թաքցնել և չեմ կարծում, որ որևէ մեկը կընտրի այդ ճանապարհը»։
Մյուս հարցին, թե արդեն ուսումնասիրված փաստաթղթերում եղե՞լ են նորություններ, Քոչարյանը դրական պատասխան տվեց ու ավելացրեց.
«Ինձ համար ոչ այնքան, բայց հանձնաժողովի մի մասի համար, գուցե, այո՛, նորություն էին»։
Ինչ վերաբերում է 2016թ.-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին հանձնաժողով հրավիրելուն, Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ այս ամիս նրան հրավիրելու անհրաժեշտություն չի լինի, բայց ընդհանրապես, նախկին նախարարին հանձնաժողովի անդամներն ունեն հարցեր։
«Մենք ունենք հարցեր, որոնք պետք է տանք Սեյրան Օհանյանին... և բոլոր այն պատասխանատուները, որոնք իր կառավարման տակ կայացրել են որոշումներ, այսինքն՝ միայն Սեյրան Օհանյանի խնդիրը չէ», - ասաց քննիչ հանձնաժողովի նախագահը։
Լրագրողը հետաքրքրվեց՝  ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հարցեր կա՞ն, ինչին «Իմ քայլ»-ի պատգամավորը պատասխանեց.
«Աշխատանքը ցույց կտա՝ մինչև ուր կգնան հարցերը։ Բնականաբար, եթե հարցեր լինեն, մենք կդիմենք պարոն Սերժ Սարգսյանին, որպեսզի ինքն էլ պատասխանի դրանց։ Բայց դա ո՞ր պահին կլինի, կլինի՞, թե՞ չի լինի, դա կորոշի հանձնաժողովը»։

Если будут вопросы, мы обратимся к господину Сержу Саргсяну, чтобы и он ответил на них – Андраник Кочарян
16/07/2019 17:17
Следственная комиссия по изучению обстоятельств Апрельской войны 2016 года завершает подготовительный этап и вскоре приступит к этапу расследования, заявил сегодня на брифинге председатель Следственной комиссии Андраник Кочарян.
«Этап расследования начнется, когда все члены комиссии постоянно будут в парламенте, вы знаете, что сейчас период отпусков. Но когда мы будем приглашать людей, не сомневайтесь, где бы не находились члены комиссии, они придут и примут участие в заседаниях», - сказал он, отметив, что заседания могут быть созваны до сентября.
На вопрос, что произойдет, если какой-то бывший или действующий чиновник откажется прийти в комиссию, Андраник Кочарян ответил:
«Я не представляю причины отказа, поскольку здесь вопрос касается нравственности. Отказаться, значит, скрывать что-то, не думаю, что кто-то изберет такой путь».
На вопрос, появились ли какие-то новости в уже изученных материалах, Кочарян дал положительный ответ и добавил:
«Для меня не очень, но для какой-то части комиссии, возможно, да, это новость».
Что касается приглашения в комиссию занимавшего в 2016 году пост министра обороны Сейрана Оганяна, то Андраник Кочарян сказал, что необходимости приглашать его в этом месяце не будет, но вообще, у членов комиссии есть вопросы к экс-министру обороны.
«У нас есть вопросы, которые мы должны задать Сейрану Оганяну… и всем тем ответственным лицам, которые принимали решения под его руководством, то есть, проблема не только в Сейране Оганяне», - заявил председатель Следственной комиссии.
Журналисты поинтересовались, есть ли вопросы к третьему президенту Армении Сержу Саргсяну, на что депутат от блока «Мой шаг» ответил:
«Работа покажет, как далеко может это зайти. Естественно, если будут вопросы, мы обратимся к господину Сержу Саргсяну, чтобы и он ответил на них. Но когда это будет, будет или нет, решит комиссия».