Քրեակատարողական հիմնարկներում մարդիկ բժիշկներին չեն վստահում
Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում ամենաառաջնային խնդիրը բժշկական ծառայությունների հարցն է, այսօր փակ հաստատություններում մարդու իրավունքների վիճակի մասին զեկույցը ներկայացնելիս հայտարարեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Մյուս խնդիրը, ըստ Պաշտպանի, բժշկական անձնակազմի անկախության հարցն է, քանի որ քրեակատարողական հիմնարկներում ոչ մեկ չի վստահում բժիշկներին։
«Դա պայմանավորված է նրանով, որ տարիներ ի վեր առկա համակարգը պարզապես այնպես է կառուցված եղել, որ բժիշկն ընդամենը դիտվում է որպես քրեակատարողական ծառայող, ուսադիրներով մարդ, և ազատությունից զրկված անձն էլ նրան չի դիտարկում որպես բժիշկ», - ներկայացրեց Թաթոյանը։
Պաշտպանի խոսքով, կառավարության որոշմամբ նախորդ տարի ստեղծվել է քրեակատարողական բժշկության կենտրոն, որը «մնաց միայն թղթի վրա»։
«Այդ կենտրոնը փաստացի չգործեց։ Հիմա, վերջերս միջոցներ են ձեռնարկվում կենտրոնի աշխատանքների ակտիվացման ուղղությամբ, բայց դարձյալ արդյունավետ չէ, պետք է հրատապ միջոցներ ձեռնարկվեն», - ավելացրեց Արման Թաթոյանը։
Մեկ այլ ուշագրավ խնդիր էլ մատնանշեց Պաշտպանը՝ նեղ մասնագետ բժիշկների առկայությունը, ավելին՝ կան քրեակատարողական հիմնարկներ, որոնցում առհասարակ բժիշկ չկա։
Մեկ այլ խնդիր է այն, որ բժիշկները չեն վերապատրաստվում։
«Սոցիալական ցածր երաշխիքների, ցածր աշխատավարձի պատճառով հնարավոր չի լինում համակարգ ներգրավել որակյալ մասնագետների», - նշեց Արման Թաթոյանը։
Նրա ներկայացմամբ, քրեակատարողական հիմնարկներում անազատության մեջ գտնվող անձանց հետ պատշաճ սոցիալ-հոգեբանական աշխատանքներ չեն իրականացվում, և անձը ստիպված է բացի մեկժամյա զբոսանքից 23 ժամ անցկացնել փոքր, նեղ խցում։

В уголовно-исполнительных учреждениях никто не доверяет врачам – Арман Татоян
Первоочередной проблемой уголовно-исполнительных учреждений Армении является вопрос предоставления медицинских услуг, заявил сегодня Защитник прав человека Армении Арман Татоян в ходе презентации доклада о состоянии прав человека в закрытых учреждениях.
Другая проблема, по словам омбудсмена, заключается в вопросе независимости медицинского персонала, поскольку в уголовно-исполнительных учреждениях никто не доверяет врачам.
«Это обусловлено тем, что существующая долгие годы система была построена таким образом, что врач считался всего лишь уголовно-исполнительным служащий, человеком в погонах, и лишенное свободы лицо не рассматривает его как врача», - уточнил Арман Татоян.
По словам омбудсмена, решением правительства в прошлом году был создан Уголовно-исполнительный центр медицины, который «остался лишь на бумаге».
«Этот цент фактически не действует. Сейчас, недавно были предприняты меры в направлении активизации работ центра, но это опять неэффективно, нужно предпринять срочные меры», - сказал Арман Татоян.
Омбудсмен отметил еще одну примечательную проблему – наличие врачей узкой специализации, более того, есть уголовно-исполнительные учреждения, где вообще нет врача.
По словам омбудсмена, еще одной проблемой является то, что врачи не проходят переподготовку.
«Из-за низких социальных гарантий, низкой зарплаты невозможно привлечь в систему качественных специалистов», - заявил Арман Татоян.
Он отметил, что с лишенными свободы лицами в уголовно-исполнительных учреждениях не ведутся надлежащие социально-психологические работы и кроме часовой прогулки человек вынужден проводить 23 часа в маленькой, узкой камере.