Հայաստանում մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք է բացահայտվել. ԱԱԾ
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հանցավորության դեմ պայքարին ուղղված իր գործառությունների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է կազմակերպված խմբի կողմից առանց համապատասխան թույլտվության մեծ քանակությամբ դեղորայքի ապօրինի ներմուծման և իրացման դեպք:
ԱԱԾ լրատվական կենտրոնից տեղեկացնում են, որ ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ մի խումբ  քաղաքացիներ,  պարբերաբար մեկնելով ՌԴ, Ուկրաինա, Վրաստան, Թուրքիա,  եվրոպական տարբեր երկրներ և չունենալով դեղերի ներմուծման հավաստագիր, ձեռք են բերել մեծ քանակությամբ, ինչպես  ՀՀ-ում պետական գրանցում չունեցող, այնպես էլ ունեցող տարբեր անվանումներով դեղեր:
Այնուհետև, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, պարբերաբար տեղափոխել և առանց փաստաթղթային ձևակերպման 2019թ. փետրվարից ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում իրացրել են շուրջ 70 մլն ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով դեղորայքը՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 35 մլն դրամի վնաս:
Տարբեր հասցեներում միաժամանակ կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել  և առգրավվել  են շուրջ 320 անվանում 3.000 տուփ դեղեր՝ նախնական հաշվարկով մոտ 100.000 ԱՄՆ դոլար ընդհանուր արժողությամբ,  դրանց շրջանառության հետ հնարավոր առնչվող գումարներ, մասնավորապես՝ շուրջ 90.000 եվրո, 3.5 մլն դրամ և 1300 դոլար, ինչպես նաև վաճառքի վերաբերյալ  գրառումներով տետրեր ու էլեկտրոնային կրիչներ, այսպես կոչված՝ «սև հաշվապահություն»:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով:

В Армении раскрыт случай незаконного ввоза и сбыта большого количества медикаментов – СНБ
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении раскрыла случай незаконного ввоза и сбыта организованной группой большого количества медикаментов без соответствующего разрешения, сообщает пресс-центр СНБ Армении.
«Согласно полученным предварительным данным, группа граждан Армении, периодически в ходе своих поездок в Россию, Украину, Грузию, Турцию и европейские страны, не имея сертификата на импорт лекарств, закупала большое количество лекарств с различными наименованиями, как имеющих, так и не имеющих государственную регистрацию в Армении.
Затем, скрывая от таможенного надзора, они периодически переправляли и без оформления документов в период с февраля по апрель 2019 года сбыли лекарства на общую сумму в размере примерно 70 млн. драмов, причинив государству ущерб в особо крупных размерах – на сумму свыше 35 млн. драмов.
В результате проведенных одновременно по разным адресам обысков было обнаружено и изъято около 3000 коробок примерно с 320-тью наименованиями лекарств – по предварительным подсчетам, общей стоимостью около 100 тыс. долларов США, денежные средства, возможно связанные с их оборотом, в частности, около 90 тыс. евро, 3,5 млн. драмов и 1300 долларов, а также тетради с записями по поводу продажи и электронные носители с, так называемой, "черной бухгалтерией"», - говорится в сообщении.
По данному факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело – по соответствующим статьям Уголовного кодекса республики. Ведется предварительное следствие.