Կա իշխանության ռեյտինգի անկում, չի կարելի կատարյալ հիմարի տեղ դնել ժողովրդին. Հոգեբան
Այն, ինչ այսօր կատարում է իշխանությունը՝ աբսուրդ է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երևանի ավագանու նախկին անդամ, «Առողջ հանրություն« ՀԿ նախագահ Մարինա Խաչատրյանը:
«Հայտարարում են, որ ունենալու ենք բարեկեցիկ կյանք, բերում, մտցնում են գենդերային օրենքներ: Հայտարարում են, որ ունենալու ենք լավ առողջապահություն, ունենում ենք գարդասիլի պատվաստում: Մեր հանրությունն էյֆորայի մեջ էր ու հույսեր ուներ, հիմա  տեսնում ենք փաստը, որ քաղաքացիները բռնում են արտագաղթի ճանապարհը», - ասաց Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ ժամանակին խոստանունում էին, ու այդպես էլ արեցին, մարդկանց մի մասի տույժ ու տուգանքները ներեցին, բայց դա, ընտրակաշառքի տեսակ էր:
«Գալիս է հիասթափության փուլը», - ասաց Մարինա Խաչատրյանը:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանն էլ նշեց, որ մեկ տարուց ավելի անցել է, սակայն ոչինչ չի փոխվել:
«Նկատել եմ տենդենց, որ եթե լրատվականներով տեսնես ու լսես, մենք ապրում ենք ուտոպիական երկրում, բայց հենց շփվում ես իրականություն հետ, բոլորովին էլ այդպես չէ: Այն լոզունգները, որոնցով տեղի ունեցավ իշխանափոխությունը, ոչ մեկն իրականություն չդարձավ», - ասաց Մադաթյանը:
Նա նշեց, որ բնականաբար, հանրության տրամադրությունը լինելու է բացասական, որն արդեն նկատելի է:
«Կա իշխանության ռեյտինգի անկում, չի կարելի կատարյալ հիմարի տեղ դնել ժողովրդին, դրա համար այս անկումը շատ արագ նկատելի է», - ասաց Մադաթյանը:
Որպես օրինակ նա նշեց, որ երբ գյուղացիները ոռոգման ջուր չունենալու պահանջով կառավարության առաջ բողոքի են ելել, որևէ մեկը նրանց չի արձագանքել:
«Անջրպետը, որը նախկինում խոստանում էին վերացնել, այսօր ավելի քան առկա է: Եվ այս անկումային իրավիճակը բոլոր ոլորտներում է», - ասաց Միհրդատ Մադաթյանը:

Налицо спад рейтинга власти, нельзя держать народ за полных идиотов – психолог
То, что делают сегодня власти – абсурд, заявила в ходе встречи с журналистами бывший член Совета старейшин Еревана, председатель общественной организации «Здоровое общество» Марина Хачатрян.
«Заявляют, что у нас будет обеспеченная жизнь, благосостояние, потом пытаются внедрить тендерные законы. Заявляют, что у нас будет хорошее здравоохранение, потом начинаются проводить вакцинацию Гардасилом. Наше общество находилось в эйфории и питало надежды, однако сейчас мы видим, что люди начинают мигрировать», - сказала Марина Хачатрян.
По ее словам, в свое время власти обещали, что простят людям часть их пени и штрафов, и выполнили это, однако этот шаг был лишь формой подкупа избирателей.
«Начинается этап разочарования», - отметила Марина Хачатрян.
Другой участник встречи, психолог Мигрдат Мадатян отметил, прошло больше года, однако ничего не изменилось.
«Я заметил тенденцию, что когда смотришь и слушаешь информационные каналы, то мы живем в стране Утопии, но как только сталкиваешься с действительностью – совершенно другая картина. Ни один из тех лозунгов, с помощью которых произошла смена власти, не стал реальностью», - сказал Мигрдат Мадатян.
Он отметил, что естественно, настроения в обществе будут негативными, что уже чувствуется.
«Налицо спад рейтинга властей, нельзя держать людей за полных идиотов, поэтому это спад так быстро заметен», - сказал Мадатян.
В качестве примера психолог отметил, что когда жители сел из-за отсутствия воды для орошения устроили акцию протеста перед зданием правительства, никто не отреагировал на это.
«Черта, которую в прошлом обещали устранить, сегодня более чем реальна. И подобная ситуация упадка царит во всех сферах», - заявил Мигрдат Мадатян.