«Հրապարակ». 10-12 օր ԱՄՆ-ում՝ բազմաչարչար բյուջեի հաշվին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՀՀ իշխանությունից երեք առանցքային պաշտոնյա այս պահին Վաշինգտոնում է՝ Արարատ Միրզոյանը, Տիգրան Ավինյանը, Զոհրաբ Մնացականյանը։ ԱԺ 9 հոգանոց պատվիրակությունը 10-12 օր մնալու է ԱՄՆ-ում: Ի՞նչ գումար է դա նստելու հայոց բազմաչարչար բյուջեի վրա՝ հարցրինք ԱԺ-ից։ ԱԺ յուրաքանչյուր ֆրակցիայից մեկական անձ է մեկնել՝ Արման Աբովյան, Էդմոն Մարուքյան, «Իմ քայլից»՝ 2․ Լիլիթ Մակունցն ու Աննա Կարապետյանը` Արարատ Միրզոյանի նախկին օգնականը, պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահը։ Մյուս չորսն «օժանդակ» պերսոնալն է՝ Վահան Կոստանյան, արտաքին կապերի վարչության պետ, արարողակարգի ներկայացուցիչ, օպերատոր։
«Ընդհանուր ճանապարհածախսը կազմել է 17 մլն 255 հազար 165 դրամ, օրապահիկը՝ 4 մլն 399 հազար, իսկ գիշերավարձի թվային ընդհանուր պատկերը դեռ չունենք», - ասացին ԱԺ-ից: Ի դեպ, ըստ կառավարության ընդունած չափորոշիչների, գիշերավարձը Վաշինգտոնի համար նախատեսված է օրը 218 դոլար, ասել է` ընդհանուր գիշերակացը կկազմի մոտ 10 մլն դրամ: Ու եթե ելնենք նույն չափորոշիչներից, որով օրապահիկը Վաշինգտոնի համար նախատեսված է օրը 145 դոլար, ապա օրապահիկի ասված թվերը չեն համապատասխանում «իրականությանը»:
Անգամ իրենց ներկայացրած թվերով՝ գումարած գիշերակաց, բյուջեի վրա Արարատ Միրզոյանի այցը կնստի 60 հազար դոլարից ավելի: Ի դեպ, մեր աղբյուրները տեղեկացնում են` Արարատ Միրզոյանի դեպքում հանդիպումների շատ բարձր մակարդակ գոնե այս պահին չկա։ Երեկ միայն հաղորդեցին, որ Միրզոյանին ընդունել են ՀՀ դեսպանությունում, և նա հանդիպել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ` դեմոկրատ Նենսի Փելոսիի հետ»:

«Грапарак»: 10-12 дней в США за счет многострадального бюджета Армении
Газета «Грапарак» пишет, что три ключевых должностных лица Армении находятся сейчас в Вашингтоне – Арарат Мирзоян, Тигран Авинян, Зограб Мнацаканян. Парламентская делегация в составе 9 человек останется в США 10-12 дней. В какую сумму это обойдется многострадальному бюджету Армении, поинтересовались мы в Национальном Собрании.
«От каждой парламентской фракции поехал один человек – Арман Абовян, Эдмон Марукян, из фракции "Мой шаг" 2 человека – Лилит Макунц и Анна Карапетян – бывший помощник Арарата Мирзояна, заместитель председателя по государственно-правовым вопросам. Другие четверо "вспомогательный" персонал – Ваан Костанян, начальник управления внешних связей, представитель протокола, оператор.
Общие дорожные расходы составили 17 млн. 255 тысяч 165 драмов, суточные – 4 млн. 399 тысяч, а общей картины по расходам за ночлег у нас пока нет», - сказали в парламенте.
Кстати, согласно принятым правительством критериям, плата за ночлег в Вашингтоне предусмотрена в размере 218 долларов, то есть, общая сумма за ночлег составит 10 млн. драмов. И если исходить из тех же критериев, согласно которым норма суточных для Вашингтона составляет 145 долларов в день, то указанные суточные расходы не соответствуют «действительности».
«Даже по представленным ими цифрам, плюс плата за ночлег, визит Арарата Мирзояна обойдется бюджету больше 60 тысяч долларов. Как сообщают наши источники, в случае Арарата Мирзояна на данный момент встреч на высоком уровне нет. Вчера только сообщили, что Мирзояна приняли в посольстве Армении, и он встретился со спикером Палаты представителей США, демократом Нэнси Пелоси», - отмечает издание.