Ինչպե՞ս կարող է պետության ղեկավարն օգտագործել մարդու նկատմամբ անթույլատրելի այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են «անտեր, փեդով գլխին խփել, դռների տակ վնգստալ». Արթուր Ղազինյան
18/07/2019 16:15
Երեկվանից մտածում եմ, ինչպես արձագանքել Նիկոլ Փաշինյանի դատական համակարգին ուղղված ոչ կոռեկտ և վիրավորական բնույթի որակումներին, Facebook-ի էջում գրել է իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը
«Ուղղակի խոսքեր չեմ գտնում։ Ինչպե՞ս կարող է պետության ղեկավարն իր դատավորներին վիրավորել, օգտագործել մարդու նկատմամբ անթույլատրելի այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են «անտեր, փեդով գլխին խփել, դռների տակ վնգստալ»։
Ինչ-որ մեկդ այս մարդուն փողոցից բերեք տուն, տաք թեյ տվեք, բացեք 11-րդ դասարանի «հասարակագիտություն» առարկայի դասագիրքը և բարձրաձայն կարդացեք, որ մարդու արժանապատվությունն անօտարելի արժեք է, չի կարելի վիրավորել մարդու ինքնասիրությունը, բացատրեք, որ գոյություն ունի իշխանությունների տարանջատման սկզբունք, որտեղ գործադիր և դատական իշխանությունները հավասարազոր են, գործադիրի ղեկավարը ԻՐԱՎՈՒՆՔ չունի միջամտել, մասնավորապես որակել, գնահատել և վիճարկել դատական իշխանության գործողությունները։
Ինչ-որ մեկդ իրան ասեք, որ եթե զգում է, որ իր հոգեվիճակը չի բավարարում պետության ղեկավարի համար սահմանված հավասարակշռության, զսպվածության, կոռեկտության և հաշվետվողականության նվազագույն պահանջներին, ապա ավելի ճիշտ կլինի իմաստուն լռել, ուղղակի լռել, կամ ծայրահեղ դեպքում գրավոր շարադրել իր մտքերը։
Ո՞վ է պատասխանատու Փաշինյանի առողջության համար։ Խնդրում եմ առավել զգոն լինել, նա այժմ զբաղեցնում է խիստ կարևոր պաշտոն, տիրապետում է կարևորագույն և հզոր լծակների, որոնց չհաշվարկված կիրառումը կարող է հանգեցնել անկանխատեսելի հետևանքների։

Как может глава государства использовать в адрес человека такие недопустимые, непристойные выражения как «бесхозный, бить палкой по голове, скулить под дверями» – Артур Казинян
18/07/2019 17:39
Со вчерашнего дня думаю о том, как отреагировать на некорректные и оскорбительные характеристики, адресованные Николом Пашиняном судебной системе, написал на своей странице в Facebook кандидат юридических наук, доцент, председатель партии «Единая Армения» Артур Казинян.
«Просто не нахожу слов. Как может глава государства оскорблять своих судей, использовать в адрес человека такие недопустимые, непристойные выражения как "бесхозный, бить палкой по голове, скулить под дверями".
Кто-нибудь, приведите этого человека домой с улицы, дайте выпить горячий чай, откройте книгу 11-го класса по предмету "Обществоведение" и громко прочитайте, что достоинство человека – неотъемлемая ценность, нельзя оскорблять самолюбие человека. Объясните, что существует принцип разделения власти, где судебная власть является равнозначной с исполнительной, руководитель исполнительной власти не имеет ПРАВА вмешиваться, в частности, давать характеристики, оценивать и оспаривать действия судебной власти.
Кто-нибудь, скажите ему, что если чувствует, что его психическое состояние не удовлетворяет установленным для руководителя государства минимальным требованиям уравновешенности, сдержанности, корректности и подотчетности, то лучше мудро промолчать, просто промолчать или, в крайнем случае, письменно изложить свои мысли.
Кто несет ответственность за здоровье Пашиняна? Прошу быть максимально бдительным, он сейчас занимает крайне важную должность, обладает важнейшими и сильнейшими рычагами, необдуманное использование которых может привести к непрогнозируемым последствиям.